NASA se obává, že si Čína postaví základnu na Měsíci a pak, pod záminkou vědeckého výzkumu, si bude nárokovat lunární oblasti s ložisky nerostných surovin, tvrdí ředitel NASA William Nelson.
Walter Cunningham s ostatními členy posádky uskutečnili nejen 163 obletů Země, ale také úspěšně provedli řadu pokusů, mezi nimiž byl i přibližovací manévr s pomocí druhého stupně rakety.
„Tento pokus má ověřit naše speciálně vyvinuté senzory tlaku pro použití v kosmických podmínkách,“ přibližuje Martin Šimoník ze společnosti BD Senzors.
Jakmile se kometa C/2022 E3 (ZTF) přiblíží k Zemi, může být za velmi dobrých podmínek viditelná pouhým okem už ve druhé polovině ledna. Naposledy byla v roce 2020 na obloze k vidění kometa NEOWISE.
Konec února přinese takzvanou trojitou konjunkci Měsíce s Jupiterem a Venuší. Jelikož se jedná o dvě nejjasnější planety, bude jev viditelný už za soumraku ve středu 22. února.
Dispečeři museli odvolat výstup do kosmu. Přímý přenos NASA z ISS tehdy ukázal, jak ze zadní části kosmické lodi Sojuz do okolního prostoru tryskají bílé částečky připomínající sněhové vločky.
Vědci z NASA Už v říjnu informovali, že sonda kvůli množství prachu na solárních panelech vyrábí jen zlomek elektrické energie, která by byla potřeba na provoz všech jejích přístrojů.
Porucha, kterou podle některých odborníků mohl způsobit náraz mikrometeoritu do vnějšího pláště lodi, vedla ke zvyšování teploty v Sojuzu. Ta se ale nyní stabilizovala pod 30 stupni Celsia.
Z Vandenbergovy základny v Kalifornii v pátek odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se satelitem, který v následujících letech prozkoumá a zaznamená stav pozemských oceánů a povrchové vody.
Pilot stíhačky JAS-39 Gripen byl vybrán jako náhradník pro misi Evropské kosmické agentury. Díky tomu dnes čelí velkému mediálnímu ohlasu a je přirovnáván k novodobému Remkovi
Satelity MTG-I mají zásadně proměnit krátkodobé předpovídání počasí v Evropě. Výrazně pomáhajících při rané detekci a předpovídání rychle se tvořících prudkých bouří a obecně při předpovídání počasí.
Spojené arabské emiráty svůj vesmírný program uspíšily, malé desetikilové vozítko Rašíd mělo původně vyrazit k Měsíci až v roce 2024. V případě úspěchu půjde o první arabskou misi na Měsíc.
Modul Orion obletěl Měsíc a dostal se dál od Země, než kterékoliv kosmické plavidlo navržené pro posádku. NASA odhaduje čas dopadu u mexického pobřeží v 18.39 našeho času.
Český choreograf Yemi A.D. poletí do vesmíru. Jako člena posádky letu kolem Měsíce si ho z více než milionu lidí vybral japonský miliardář Jusaku Maezawa.
Na otázku, zda když všechno půjde tak, jak má, dojde k urychlení plánované mise s lidskou posádkou, vedení NASA nechtělo dát jasnou odpověď. Podle něj bude ještě třeba analyzovat všechna data.
„Výhodou jsou operační zkušenosti, člověk je zvyklý pracovat v týmu, vést lidi a komunikovat i ve složitých situacích,“ vyjmenoval pilot Svoboda své zkušenosti, které mu pomohly stát se astronautem.
Kosmická loď Orion, která odstartovala do vesmíru před deseti dny, je součástí programu Artemis. Vedle návratu astronautů na Měsíc program cílí také na založení dlouhodobé lunární kolonie.