V rámci festivalu si mohou návštěvníci vyzkoušet simulaci podmínek ve vesmíru a další aktivity. Cílem akce je ale i propojit různé firmy a odborníky a prohloubit jejich spolupráci i mimo Zemi.
Stavba planetária rozšířila stávající hvězdárnu a vyšla na 14 milionů korun. Promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu.
Starship úspěšně zažehla vlastní raketové motory a poprvé dosáhla hranice vesmíru, řídicí středisko s ní ale pak ztratilo kontakt a posléze podle agentury AFP oznámilo, že vybuchla.
Jak dlouho bude polární záře pozorovatelná, není možné odhadnout. Vědci se ale domnívají, že sluneční aktivita, která vede k tvorbě polární záře, bude trvat zhruba do 10. listopadu.
„Jejich aktivita je zajímavá tím, že občas bývají velice jasné, protože jsou tvořeny většími částicemi,“ říká o Tauridech astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Trojice, která se v úterý vrátila, do vesmíru odletěla 30. května. Na stanici je minulý týden vystřídala další trojice vědců, kteří tam budou provádět lékařské a vědecké pokusy a udržovat stanici.
Jde o vůbec první studii, která ukazuje, že se savci mohou být schopni rozvíjet ve vesmíru, píše se ve společném prohlášení národního institutu Riken a univerzity v Jamanaši.
„Vidíte, jak se na nějaký problém trápící výzkumníky formuje stanovisko, které se pak snaží být uhlazeno do diplomatické formy. To aby to nikoho neurazilo,“ popsal jednání ESA vědec Petr Brož.
Loď Šen-čou 17 vystřídá dosavadní posádku. Stanice Tchien-kung, sestávající ze tří modulů, byla dobudována koncem loňského roku. Její životnost Peking odhaduje na patnáct let. Uvedla to agentura AP.
Pozorovat je bude možné nejdříve od 23.00. „Pozorovací podmínky v době maxima meteorického roje Orionidy budou velmi dobré,“ uvedl web České astronomické společnosti.
„Maximum meteorického roje nastane v noci v ranních hodinách ze soboty na neděli. V tu dobu bychom mohli být schopni na jasné a tmavé obloze vidět zhruba 20 meteorů,“ doporučuje astronom.
Jev jako první viděli lidé ve státě Oregon na severozápadě USA, pak přišly na řadu pozorovatelé v amerických státech Nevada, Utah, Nové Mexiko a Texas. Jev bude patrný také v zemích Střední Ameriky.
Průzkumná kosmická loď na oběžné dráze planetky zůstane přibližně dva roky, během kterých bude pořizovat snímky, mapovat povrch a shromažďovat data, ze kterých pak vědci přesně určí složení planetky.
„První analýza ukázala, že jde o vzorky s hojným obsahem vody v podobě hydratovaných jílových minerálů. Obsahují uhlík, který můžete vidět, jak organické, tak nerostné molekuly,“ popsal šéf NASA.
Raketa Atlas 5, za kterou stojí skupina United Launch Alliance společností Boeing a Lockheed Martin, v pátek odstartovala krátce po 20.00 středoevropského letního času z floridského mysu Canaveral.
Trojice odstartovala k ISS loni 21. září na palubě ruské lodi Sojuz MS-22, se kterou se původně měla vrátit na Zemi letos v březnu. Plán Expedice 68 ale narušil prosincový únik chladicí kapaliny.
Satelit byl umístěn na oběžnou dráhu 450 kilometrů nad zemských povrchem, uvedla íránská státní tisková agentura IRNA s odvoláním na íránského ministra komunikací Ísu Zárepúra.
Schránka se vzorkem, kterou vypustila sonda z oběžné dráhy, dopadla do pouště v americkém Utahu. Během hodiny a půl byla převezena vrtulníkem a napojena na nepřetržitý tok dusíku.
Na Zemi se v neděli v případě úspěšného manévru vrátí schránka s prachem a horninami nasbíranými v roce 2020 na planetce Bennu. Umožní vědcům zjistit, z jakých látek se planetka skládá.
„Pokusili jsme se navázat komunikaci s modulem Vikrám a vozítkem Pragján, abychom se přesvědčili o tom, v jakém jsou stavu. Nezachytili jsme ale žádný signál,“ uvedla ISRO.
NASA vytváří nový tým pro zkoumání neidentifikovatelných anomálních jevů. „Komerční americké satelity disponují schopností rozeznat objekty i o velikosti několika metrů,“ stojí ve zprávě odborníků.