Česká fotografie slaví úspěch. NASA ocenila Horálkův snímek komety Pons-Brooks

Astronomickým snímkem soboty vyhlásil americký úřad NASA fotografii komety Pons-Brooks, jejímž autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl v úterý nedaleko slovenského města Revúca. V sobotu o tom informoval Fyzikální ústav v Opavě. Podle webu České astronomické společnosti je Horálkův snímek dosud 65. fotografií českého autora, kterou NASA ocenila.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kometa 12P/Pons-Brooks se do blízkosti slunce vrátila po 70 letech

Až na snímcích jsem zjistil, že kompozice je vlastně moc pěkná, se vzdáleným stromem a mlhou osvětlenou projíždějícími auty, uvedl Petr Horálek | Foto: Petr Horálek | Zdroj: NASA

Kometa 12P/Pons-Brooks se do blízkosti slunce vrátila po 70 letech. Do poloviny dubna ji lze pozorovat malými dalekohledy na tmavé obloze daleko od měst a amatérsky fotografovat. Kometa je známá svými častými zjasněními, které způsobují výbuchy v jejím tělese. Po obloze projde souhvězdími Andromedy, Ryb a Berana.

Právě kometa a galaxie v Andromedě jsou na snímku z louky nedaleko Revúce na Slovensku zachycené. V době snímání byly oba objekty nízko nad severozápadním obzorem.

Padl nový rekord délky pobytu ve vesmíru. Rus Kononěnko v něm strávil 878 dnů a míří na tisíc

Číst článek

Horálek chtěl původně fotit z obce Telgárt na Slovensku. Obloha tam ale byla zatažená. Na pořízení několika záběrů měl pouze dvě hodiny, proto se rozhodl jet na jih.

„Když jsem konečně dojel do Revúce, obloha se projasnila, ale tuto lokalitu jsem vůbec neznal, takže jsem jen těžko hledal místo s výhledem ke kometě. Nakonec, když už jsem to vzdával a vracel se zpět, objevila se přede mnou napravo cesta na pole. Tak jsem na ní najel, otevřel dveře a koukám, že mám perfektní výhled,“ uvedl Horálek.

„Až na snímcích jsem zjistil, že kompozice je vlastně moc pěkná, se vzdáleným stromem a mlhou osvětlenou projíždějícími auty,“ dodal.

Kometa je na fotografiích mnohem výraznější než při pozorování očima. Jednak ji fotografové snímají daleko od oblastí se světelným znečištěním z měst, kde je obloha kontrastnější a kometa i s jejím ohonem lépe na snímcích vynikne.

Česká družice slaví dva roky na orbitě. ‚Máme ve vesmírném průmyslu obrovský potenciál,‘ říká expert

Číst článek

Dále jsou fotoaparáty v noci mnohem citlivější než lidské oči, a to jak na barvy, tak i na jas slabších objektů.

Astronomický snímek dne NASA vyhlašuje od roku 1995. Je jedním z nejuznávanějších ocenění svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny.

Kometu 12P/Pons-Brooks objevil 12. července 1812 francouzský astronom Jean-Luis Pons. Druhá polovina jejího označení nese jméno britského astronoma Williama Roberta Brookse, který kometu zaznamenal 2. září 1883 a zjistil, že jde o kometu popsanou Ponsem.

Tato pozorování ovšem nebyla úplně první. Průlet komety sledovali například v Číně v roce 1385 v období dynastie Ming, v lednu 1454 ji zaznamenal italský astronom, kartograf a matematik Paolo dal Pozzo Toscanelli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme