„Ani se nepovažuji za čistého vědce. Vždycky mě inspiruje osud pacientů a zajímá mě, jestli nemůžeme něco posunout v bezpečnosti a efektivitě. To je ten největší stimul,“ říká Zuzana Moťovská.
Částice, které tvoří základ aerosolů, vznikají v řadě různých chemických reakcí, až se z nich stanou kondenzační jádra, která dají vznik oblakům. Zatím nebyly dostatečně popsány.
Jde především o experiment. Kromě fotovoltaiky společnost s univerzitou vysadí druhý vinohrad bez solárních panelů a pak porovnají úrodu na obou. Vědci navazují hlavně na výzkumy z Francie.
Průlet armádní casy nad letištěm v Chrudimi. V rychlosti zhruba 220 kilometrů za hodinu vojáci shazují náklad, který váží až stovky kilogramů. I tak může vypadat výzkum vědců z Univerzity obrany.
Rodina, nebo kariéra? Častá volba, před kterou stojí mladé vědkyně. Některé svou profesi dokážou skloubit i s výchovou dětí. Mnohem častěji se ale stává, že už se po porodu k vědecké práci nevrátí.
Když játra rozkládají určitou složku, produkují látku, která má stejné účinky jako lék používaný k tomu, aby se alkoholici cítili hrozně, pokud se napijí.
Lidské plicní buňky V Holešovičkách pět dnů simuloval mobilní toxický inkubátor. Obsahuje lidské plicní buňky. „Třeba od lidí nemocných, zdravých, různého věku, pohlaví, kuřáků,“ přibližují vědci.
Výtisků kramářský knih se dochovaly desetitisíce. Jejich témata, materiál, písmo a dobový kontext v posledních pěti letech zkoumalo patnáct vědců, filologů, etnografů, muzikologů a dalších.
Studie vědců z Dublin City University se zúčastnilo 60 fotbalových brankářů. Výsledkem bádání bylo, že brankáři jsou zřejmě schopní vnímat sluchové a zrakové podněty odděleně a v menších intervalech.
Při běžném vyšetření lékař vidí hlasivky jen z jednoho úhlu, nikdy ne zespodu nebo z boku. Nepomůže například ani počítačová tomografie, protože neumí zachytit rychlé kmitání hlasivek.
Les vzpomínek funguje už devět let, za tu dobu v něm místo posledního odpočinku našlo přes 900 zemřelých. Za poslední léta ale zájem o tuto možnost pohřbívání narostl.
Jde ale využít také pro skladování a pozdější využití energie ze slunce nebo větru a časem má nahradit i zemní plyn. První výrobu zeleného vodíku spustili v Napajedlech na Zlínsku.
Maker Faire je festival, který patří vědcům, vynálezcům, ale i milovníkům robotiky a moderních technologií. Tento víkend zavítal na brněnské výstaviště.
Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii vydala novou příručku, ve které upozorňuje, že některé nabízené přídavné metody nefungují. Kliniky je dál nabízí, na dotazy nereagují.
I nažloutle svítící LED žárovka může vyzařovat příliš modrého světla, které pak působí na naše biorytmy. „Dvě žárovky mohou vypadat stejně, i když mají jiné spektrální složení,“ vysvětluje fyzik.
„Měření teď ovšem potvrdilo, že antivodík gravitace přitahuje úplně stejně jako vodík. Na jednu stranu se nekonalo žádné spektakulární překvapení, ale byl velký úspěch měření provést,“ říká fyzik.
Vědci hledají odpověď na otázku, jak vlastně tak malé zvíře, jako je kočka, dokáže vydat tak hluboký zvuk. Mňoukání žádná záhada není. Předení ano, protože mívá frekvenci 20 až 30 Hertzů.
Mezi vítané účinky kávy se podle lékaře Kohouta řadí například snížení úmrtnosti. Zabraňuje totiž rozvoji jak kardiovaskulárních, tak nádorových onemocnění.
Na několika místech představí vědci molekulární gastronomii neboli využití chemie a fyziky k výrobě pochoutek. V Praze to bude třeba sorbet vyrobený staletí starým postupem či poleva z motýlího čaje.
Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za polovodičové nanokrystaly známé jako kvantové tečky. Jména čerstvých laureátů jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov.
Francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová by tím mohli přispět k rozvoji lékařské diagnostiky či elektroniky.
Menší bezpilotní letouny zvládnou třeba vyhodnotit zdraví rostlin na polích a případně včas odhalit možný problém. Větší pak dokážou aplikovat postřiky nebo granule proti hrabošům.
„Kámen mudrců není v našem podcastu nějaká tajemná látka, ale něco, co člověk nese s sebou a může sám najít,“ říká v rozhovoru Zdeněk Sikač, spoluautor podcastu pro děti s názvem Alchymisti.
Australští vědci představili novou metodu, jak nakládat s odpadní kávovou sedlinou. Jedná se o ekologičtější způsob, který pomůže i ke zpevnění betonu.
„Jde skutečně o unikátně zachovaný kus trilobita. Doposud je jediný známý na světě, který je takto zachovaný,“ vysvětluje paleontoložka Valéria Vaškaninová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.