‚Vypadá to nadějně‘. Po erupcích na Slunci by v noci v Česku mohla být vidět vzácná polární záře, míní vědci

Díky sobotní silné erupci na Slunci by v neděli večer a v noci mohla být vidět i z území Česka polární záře, která je v nižších zeměpisných šířkách vzácná. Na facebooku o tom informoval Astronomický ústav Akademie věd ČR. Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě řekl, že předpovědi polárních září sice nejsou nikdy stoprocentní, ale v tomto případě nejsou šance malé.

Praha (Aktualizováno: 17:50 24. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polární záře nad Českem (5. 11. 2023)

Zmíněný oblak by měl dorazit k Zemi v průběhu noci na pondělí nebo spíše časně ráno | Foto: Kamila Štichová | Zdroj: Český rozhlas

Pozorování podle Horálka však může ztížit nepříznivé počasí a svit Měsíce, který je téměř v úplňku. Podle meteorologů bude s ohledem na oblačnost větší šance vidět úkaz na Vysočině, Moravě a ve Slezsku.

„Oblačnosti bohužel je a bude během večera a noci hodně,“ uvedl na síti X Český hydrometeorologický ústav.

Podle něj tak bude možné vidět polární záři nad severním obzorem jen v přechodných „dírách“ v oblačnosti, které budou po setmění zejména v jižní, jihovýchodní a východní části země.

„Pokud ale záře opravdu nastane, mohla by být zaznamenatelná minimálně fotograficky,“ prohlásil Horálek.

Podle něj byly v sobotu zaznamenány na Slunci velmi silné erupce, během kterých se uvolnilo plazma mířící k Zemi. Monitoring amerických národních úřadů pro oceán a atmosféru (NOAA) a pro vesmír a kosmonautiku (NASA) podle Horálka předpovídá příchod oblaku nabitých částic a geomagnetické bouře, a tedy možné podmínky pro vznik polárních září viditelných i z Česka.

Kometa, polární záře i zatmění Měsíce. V Česku budou v příštím roce vidět vzácné astronomické úkazy

Číst článek

Zmíněný oblak by měl dorazit k Zemi v průběhu noci na pondělí nebo spíše časně ráno, dodal Horálek.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. Pokud jsou k vidění v nižších zeměpisných šířkách, mohou si je nezkušení pozorovatelé podle odborníků splést se září měst.

„Zda jde opravdu o polární záři, se dá velmi jednoduše ověřit na mobilním telefonu. Pokud si ji vyfotíte, mobil vám ukáže barvu daleko lépe, než je viditelné pouhým okem. Někdy bývají na fotce vidět i takzvané barevné sloupy, což také dokazuje, že jde o polární záři,“ sdělil už dříve Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum zaštiťující pražské planetárium a hvězdárny.

V Česku bylo zřejmě naposledy možné pozorovat polární záři loni v listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme