Dvacet sekund před vzletem zrušili start kosmické lodi Sojuz. Příčinou byla chyba v elektrickém napětí

Jen přibližně dvacet sekund před tím, než se ve čtvrtek měla kosmická loď Sojuz MS-25 z kazachstánského kosmodromu Bajkonur vydat k Mezinárodní vesmírné stanici, byl její start zrušený. Na palubě byli Běloruska Maryna Vasileuská, Rus Oleg Novickij, velitel mise, a Američanka Tracy C. Dysonová. Komentátoři situaci hodnotili jako velmi vzácnou. Sojuz má za sebou téměř 2000 startů, z toho jen nižší desítky byly zrušené za podobných okolností.

Bajkonur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tracy Dysonová (vlevo), velitel mise Oleg Novickij (uprostřed) a Marina Vasilevská (vpravo).

Tracy Dysonová (vlevo), velitel mise Oleg Novickij (uprostřed) a Marina Vasilevská (vpravo). | Foto: Sergei Savostyanov | Zdroj: Profimedia

Nový pokus o start vesmírné lodi Sojuz MS-25 s rusko—bělorusko—americkou posádkou se uskuteční v sobotu v podvečer místního času (13.36 SEČ), uvedl šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov podle agentury Interfax.

Kosmická loď Starship nedokončila zkušební let ani napotřetí. Tentokrát selhala při návratu k Zemi

Číst článek

Novinářům na kosmodromu řekl, že příčinou čtvrtečního zrušení letu byl pokles napětí v chemickém zdroji elektrického proudu. „Kolegové, vesmír je takový a taková situace je docela pochopitelná,“ zlehčoval podle agentury Reuters dramatickou situaci.

Astronauti do lodi nastoupili asi deset minut před plánovaným startem ve 14.21 SEČ. Cesta k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) měla trvat tři hodiny a osmnáct minut, předtím se v již zkontrolovaných skafandrech setkávali s novináři, rodinami a zástupci vlád svých zemí.

Americké ministerstvo obrany vyvrací důkazy o mimozemšťanech. UFO byly prý špionážní letouny

Číst článek

„Dávejte pozor na Olega, ať mačká jen ta správná tlačítka,“ vzkázal Vasileuské jeden z členů běloruské delegace, zatímco jeho kolega vyjádřil naději, že spolupráce mezi zeměmi na vesmírných projektech „navzdory mezinárodním turbulencím“ neskončí.

Novickij a Vasileuská měli na oběžné dráze strávit jen krátkou dobu, Dysonová měla zůstat do září.

Mezinárodní vesmírná stanice je jedním z posledních míst, kde Rusko a Spojené státy spolupracují navzdory ruské invazi na Ukrajinu, kvůli které jsou vztahy mezi oběma velmocemi nejhorší za poslední desítky let. Koncem loňského prosince Roskosmos oznámil, že se s NASA dohodl na prodloužení programu společných letů na ISS do roku 2025.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme