Tržby ve službách klesly meziročně o 12 procent. Nejvíce koronavirová krize zasáhla cestovní ruch

Tržby poskytovatelů služeb se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily reálně o 12 procent. Nejvýrazněji klesly v odvětvích spojených s cestovním ruchem. Tržby cestovních kanceláří a agentur se propadly o více než 80 procent a v letecké dopravě o 73,5 procenta. Informoval o tom v pondělí na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). Propad se dá podle expertů očekávat kvůli novým vládním opatřením i v dalším období.

Praha (Aktualizováno: 11:10 9. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla

V letecké dopravě se tržby propadly o 73,5 procenta. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bez očištění o kalendářní vlivy se tržby ve službách propadly meziročně o 12,4 procenta. Mezičtvrtletně byly sezonně očištěné tržby vyšší o 8,3 procenta.

„Meziroční pokles tržeb zaznamenala většina sledovaných činností. Nejvýrazněji se snížily tržby v odvětvích spojených s cestovním ruchem, jako jsou cestovní kanceláře, ubytovací služby nebo letecká doprava.

Vyšší tržby než v loňském roce vykázaly pouze poštovní služby, telekomunikační a informační činnosti, televizní a rozhlasové vysílání a právní a účetní služby,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Více než třetinové snížení tržeb proti stejnému loňskému období zaznamenali statistici v administrativních a podpůrných činnostech. Nejvíce se tento pokles podle nich projevil u cestovních kanceláří a agentur, které meziročně utržily o 82,4 procenta méně. Pracovním agenturám klesly tržby o pětinu.

Dalšími klesajícími odvětvími byly například činnosti související se stavbami a úpravou krajiny nebo činnosti v pronájmu a operativním leasingu. Nejméně, o zhruba pět procent, klesly v této oblasti tržby bezpečnostních a pátracích agentur.

Pokles v ubytování

Od předchozího čtvrtletí, kdy tržby služeb negativně ovlivnila opatření proti šíření koronaviru, pokračoval pokles také v ubytování, stravování a pohostinství. Tržby se v této oblasti ve třetím čtvrtletí snížily o 24,3 procenta.

O něco hůře na tom bylo ubytování než samotné stravování. V ubytování byly tržby meziročně nižší o 45,5 procenta, zatímco ve stravování a pohostinství o 14,8 procenta.

Pohyb lidí na veřejnosti nejvýrazněji ubyl v Praze. V obchodních centrech a restauracích až o 60 procent

Číst článek

Zotavování ve službách ve třetím čtvrtletí bylo podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera relativně pomalé. Nové restrikce podle něj přinesou ve vybraných službách opětovný citelný propad tržeb, uvedl.

Podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého bude další vývoj ve službách ovlivněn nejen vládními opatřeními, ale také případnou podporou. „V tuto chvíli je klíčová předvánoční sezona.

Ta rozhodne o tom, jak budou daná odvětví vstupovat do nového roku. Nejde však jen o to, jestli budou jednotlivé služby otevřené, ale hlavně o to, jak moc budou Češi ochotni utrácet. Přičemž už teď je jasné, že rekordní Vánoce z posledních let rozhodně nelze očekávat,“ řekl.

V Belgii zpomaluje šíření koronaviru. Zabrat mohl lockdown, opatření z října i disciplína Belgičanů

Číst článek

V oblasti dopravy a skladování tržby spadly o 14,8 procenta, přičemž nejvíce, o 73,5 procenta, v letecké dopravě a o 39,7 procenta ve vodní dopravě. Meziročně nižší tržby zaznamenaly také skladování nebo vedlejší činnosti v dopravě. Celkový vývoj zmírnil jen nárůst tržeb za poštovní a kurýrních činností o 9,1 procenta.

V profesních, vědeckých a technických činnostech tržby klesly o 6,1 procenta, přičemž největší propad, o téměř 14 procent, vykázaly architektonické a inženýrské činnosti.

Tržby informačních a komunikačních činností se ve sledovaném období meziročně snížily o 0,9 procenta a v oblasti nemovitostí o 0,6 procenta.

ČTK, tkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme