Tchaj-wan je mikročipová velmoc a my jsme pro něj jednička ve východní Evropě, věří šéf komory Diviš

Česko navštívila podnikatelská delegace z Tchaj-wanu v čele s tamním ministrem zahraničí Josephem Wu. Jedná se o největší obchodní misi v historii obou zemí a při té příležitosti bylo podepsáno pět nových memorand o rozšíření spolupráce v různých technologických oborech. „Hlavními tématy byly čipy, elektromobilita, kybernetická bezpečnosti a umělá inteligence,“ vypočítává předseda Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil se zdraví s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu

Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil se zdraví s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu | Zdroj: Profimedia

Problém s nedostatkem čipů sice nemá krátkodobé řešení a svět mu bude čelit nejspíš ještě dva roky, spojenectví s Tchaj-wanem by ale mohlo být devizou do budoucna, upozorňuje host Tématu dne Renaty Kropáčkové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro mikročipovou velmoc jsme jedničkou ve východní Evropě i díky českému senátu

„Jde o to, kdo bude v čele toho pelotonu. A nám se díky Senátu a jeho loňské návštěvě na Tchaj-wanu podařilo udělat první krok – získat pro Česko obrovské sympatie a důvěru, že máme co nabídnout.“

Právě proto teď do České republiky jako do jedné z mála zemí Evropy Tchajwanci přijeli zjistit, jak jsme připraveni na případnou obchodní spolupráci v oblasti technologií, konstatuje. „Jsme pro ně asi čtvrtou nebo pátou nejzajímavější destinací v Evropě a z východní Evropy jsme rozhodně jednička.“

Přestože se návštěva neobešla bez projevů nelibosti Čínské lidové republiky, běžný český podnik podle Diviše nemusí mít o svůj byznys obavy. „To, co Čína předvádí, je vcelku standardní vydírání politiky ekonomikou a ekonomiky politikou.“

Podobně se na věc dívá také Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky: „Jedná se o navazování vztahů českých a tchajwanských subjektů. A pohled čínských orgánů není v té věci úplně relevantní.“

Senátor Pavel Fischer připomíná, že Česko není ve svém přístupu k asijskému ostrovnímu státu osamocené: „Evropský parlament minulý týden schválil mimořádně silnou rezoluci pro spolupráci s Tchaj-wanem. Ve prospěch té rezoluce hlasovalo 580 zákonodárců a jen asi 26 bylo proti.“

Nesmí nás překvapit, že zastrašování Pekingu vůči každému, kdo se k Tchaj-wanu chová jako k partnerovi, doléhá až k nám, míní. „To je potřeba nejen vnímat, ale také jasně odsoudit.“

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Renaty Kropáčkové.

Renata Kropáčková, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme