Pro Peking nebyl v amerických volbách ani jeden dobrý kandidát

Spojené státy jsou rozdělené, jak to ukázaly prezidentské volby. Spojuje je ještě vůbec něco? Nebo se příznivci Donalda Trumpa a Joe Bidena na ničem neshodnou? Jeden společný bod tu je. Jak řekl v televizi CNBC bývalý americký vyjednavač s Čínou Clete Willems, to, co teď sjednocuje polarizované Spojené státy, je tvrdý postoj vůči Číně.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunisté v Pekingu jsou skutečně celosvětově největším americkým rivalem, ať již jde o ekonomiku nebo o vojenství. | Foto: Andy Wong | Zdroj: ČTK/AP

Američané berou Čínu jako rivala a „spolupráce s Čínou“ je v jejich očích diskreditační nálepkou. Však se toho také používalo i v předvolební kampani. Nejde přitom jen o nějaký virtuální obraz, ale o odraz reality.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Marka Hudemy

Komunisté v Pekingu jsou skutečně celosvětově největším americkým rivalem, ať již jde o ekonomiku nebo o vojenství. A to rivalem, který sice mluví o míru, ale má velké vojenské ambice a chce získat ekonomickou dominanci. Přitom nehraje podle pravidel fair play.

Starý přítel

Trump se tohle snažil změnit hlavně v ekonomické oblasti. Výsledkem bylo, že se Peking a Washington dostaly na začátek obchodní války a v Americe posílil oprávněný pocit, že Čína tahá ve vzájemném obchodu za delší část provazu. Biden chtě nechtě musí s ekonomickými vztahy s Čínou něco udělat.

Navíc je zřejmě schopen lépe využít proti Pekingu jeho hromadné porušování lidských práv, zostudit Čínu na mezinárodním fóru a možná i přesvědčit americké spojence k omezeným sankcím proti Číně. Podle amerických analytiků sice čínský prezident Si Ťin-pching nazval Bidena „starým přítelem“, ale tenhle starý přítel se může stát jeho ještě tvrdším nepřítelem, než je současný prezident Donald Trump.

Pro Peking není v Americe dobrého prezidentského kandidáta. Momentálně se alespoň čínská média radují, že sčítání hlasů z prezidentských voleb trvá dlouho a že už se v Americe objevily demonstrace a nepokoje.

Zároveň čínský prezident Si veřejně slibuje, že Čína bude dovážet více zboží ze světa. A tedy i z Ameriky. Možná doufá, že tím otupí protičínský tlak příštího amerického prezidenta. Jenže Američané sjednoceni svým odporem vůči Číně se nebudou chtít svého postoje vzdát, a to ani s novým prezidentem. A už vůbec ne jen tak za nějaké nezávazné čínské sliby.

Autor je komentátor Lidových novin

Marek Hudema Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme