Britka před 20 lety koupila skicu za několik liber. Znalci v ní poznali originál od Moora za statisíce

Kresba z výprodeje, kterou britská knihkupkyně pořídila před 20 lety za několik liber, se stala předmětem zájmu znalců, kteří v ní rozpoznali originální dílo známého sochaře Henryho Moorea. Skica znázorňující matku s dítětem nyní míří do aukce a podle odhadů se prodá za 20 000 až 30 000 liber (asi 560 000 až 840 000 korun). Napsal o tom deník The Times.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skica znázorňující matku s dítětem nyní míří do aukce a podle odhadů se prodá za 20 000 až 30 000 liber

Skica znázorňující matku s dítětem nyní míří do aukce a podle odhadů se prodá za 20 000 až 30 000 liber | Foto: aukční síň Forum Auctions

„Koupila toho Moorea už zarámovaného, protože se jí líbil a stál jen několik liber. Vždycky si myslela, že je to pouhý tisk,“ popsal neobvyklý objev Alexander Hayter, který pracuje pro aukční síň Forum Auctions.

Picassův obraz Žena s hodinkami se vydražil za 3,2 miliardy korun. Jde o letošní rekord

Majitelka mu dílo přinesla k prodeji a on po jeho vyjmutí z rámu zjistil, že je signované, a že má dokonce narubu další barevnou skicu. „Měl jsem za to, že jde o originál, což se potvrdilo,“ řekl.

Původ kresby potvrdila i Nadace Henryho Moorea, podle všeho vznikla mezi lety 1947 a 1949. „Podobná díla se v minulosti prodávala i za více než 60 000 liber, protože z tohoto období jsou vzácná, takže cena může být vysoká,“ uvedl Hayter.