Atari Teenage Riot: Druhý příchod anarchie počítačové generace

V 90. letech šokovali nekonvenčním spojením elektroniky a punku, které ihned dostalo název „digital hardcore". Atari Teenage Riot se po téměř dekádě dali znovu dohromady a vyrazili na celosvětové turné. Jednou ze zastávek bude i 12.září pražský Abaton a při této příležitosti si pro vás připravil profil elektronických revolucionářů hudební redaktor Pavel Zelinka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atari Teenage Riot

Atari Teenage Riot | Foto: Press kit

Jsou pouze dvě kapely taneční subkultury, které se dočkaly všeobecné adorace u rockového potažmo metalového publika. Po mainstreamové linii to jsou Prodigy díky jejich albu The Fat of the Land. V undergroundové rovině pak podobného úspěchu dosáhli revolucionáři Atari Teenage Riot, kteří se po téměř deseti letech dali znovu dohromady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atari Teenage Riot: Druhý příchod anarchie počítačové generace

Středobodem kapely je agregát energie a levicový činovník Alexander Wilke-Steinhof, uměleckým jménem Alec Empire. Prvotním impulzem ke vzniku kapely byl narůstající tlak radikálně pravicových kruhů na taneční subkulturu. Alec, po otci radikální socialista, nezůstal u salónního stěžování si po hospodách, ale spojil dohromady několik objektů zájmu, punk, rave subkulturu a politiku, a spolu s podobně naladěnými kolegy, sonickou teroristkou Nik Endo, aktivistkou Hanin Elias a MC Carlem Crackem založili Atari Teenage Riot.

Alec Empire | Foto: Press kit

V první polovině devadesátých let zapůsobili Atari Teenage Riot na scéně jako zjevení. Do světa boybandů a veselé taneční elektroniky se náhle přiřítila parta Berlíňanů s neurotickým techno-punk chaosem, který bořil zažitá pravidla. Šokovali nejen hudbou, ale i svými názory, s punkovou přímostí si nebrali servítky před ničím a nikým. Atari Teenager Riot na sebe brzy nabalili tisíce mladých fanoušků, pro které se čtveřice stala symbolem vzdoru jak v hudbě, tak i v běžném životě. Podepsali nahrávací smlouvu s Polydorem, ale po dvou vydaných singlech odmítli skákat podle not vydavatele a balík, který od nich získali, investovali do vybudování svého vlastního nezávislého vydavatelství Digital Hardcore rec.

I přes krajně levicové vystupování se Atari Teenager Riot stali jedním z nejzářivějších vývozních artiklů Německa a k jejich hudebnímu směřování se hlásili mimo jiné Nine Inch Nails, Ministry, Rage Against The Machine nebo Beastie Boys. Se Slayer přispěli kouskem No Remorse na vyhlášenou kompilaci k filmu Spawn. Legendární DJ John Peel si je pozval v roce 1999 na svoji narozeninovou párty, která proběhla ve slovutné Queen Elizabeth Hall za účasti smetánky anglické hudební scény. Jen pár týdnů poté byla zase kapela po prvomájovém koncertě v Berlíně zatčena za „pobízení lidí k násilí" a svolávání protestů proti organizaci NATO.



Ve svých textech Atari Teenager Riot ostře bojovali proti nástupu neofašismu a neonacismu na tehdejší německé techno scéně. V roce 2000, po vydání tří přelomových desek, ohlásili konec činnosti a jen rok poté umřel na předávkování drogami MC Carl Crack. Zbylí členové se od té doby věnovali svým sólovým projektům. Teprve v letošním roce frontman Alec Empire oznamuje světu dlouze očekávanou zprávu: legendy electro-punku Atari Teenage Riot jsou zpět a vyráží na turné, v jehož rámci se představí také 12. září 2010 v Praze v klubu Abaton. Do kapely už nazpět nenaskakuje Hanin Elias žijící na druhé straně zeměkoule na jednom z ostrovů Francouzské Polynésie. Osiřelá dvojice tedy k sobě přibírá nového MC, CX KiDTRONiKa a vydává singl Activate.



Zda turné bude pouze připomenutím starých dobrých časů, nebo kreativní začátek kapely, revoluční jak po ideové, tak i po hudební stránce, to se dozvíme asi až v příštím roce.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme