Američtí umělci vyzvali ke stávce proti Trumpovi. Přišli s 'fake art'

Ve Washingtonu byl před inaugurací Donalda Trumpa nahlášen rekordní počet demonstrací. Koncem týdne přibyla k více než dvěma desítkám protestů i stávka umělců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty ve Washingtonu proti Donaldu Trumpovi

Protesty ve Washingtonu proti Donaldu Trumpovi | Zdroj: Reuters

Žádná práce, žádná výuka, žádné obchody. Tak se jmenuje výzva, pod níž se podepsalo na 15 významných umělců, kurátorů a kritiků, jako například fotografka Cindy Shermanová nebo sochař Richard Serra.

Ve výzvě umělci požadují uzavření všech galerií, muzeí, divadel, ateliérů i koncertních sálů na jeden den. Novinář Kolja Reichert z německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung si ale pokládá otázku, zda akce lidí, kteří „stejně nikoho nezajímají“, mají smysl.

Někteří lidé ale v reakci na výzvu začali namítat, že umělci nemohou stávkovat, protože do práce nechodí.

Facebook bude bojovat s falešnými zprávami v Německu. Nový systém použije poprvé mimo USA

Číst článek

Většina umělců ale tvrdě pracuje, protože buď málo vydělává, anebo vydělává naopak hodně. Pro stálou poptávku v umění musí dnes umělec vést malý nebo středně velký podnik, připomíná německý list.

Prosadila uzavření muzeí na protest proti válce ve Vietnamu

Podle jiných předsudků jsou lidé z oblasti umění individualisté, kteří si hledí jen svého podnikání a nedokážou se sdružovat a něco koordinovaně prosazovat. Vyvrací to ale příběh kritičky Lucy Lippardové.

Žebříček českých neověřených článků: dezinformační texty mají nad pravdivými navrch

Číst článek

Signatářka výzvy Lippardová v roce 1969 založila sdružení s názvem „Art Worker's Coalition“. To požadovalo, aby v Muzeu moderního umění (MoMA) v New Yorku vystavovalo více žen různých národností a aby se o víkendech nemuselo platit za vstup.

Lippardové se dokonce povedlo prosadit, aby se MoMA a Muzeum amerického umění Whitney uzavřela na jeden den na prostest proti válce ve Vietnamu.

Stávkovat musí hlavně televize

Podle uměleckého kritika z britského listu Guardian by stávkovat a protestovat musely televize vysílající reality show, aby se dostavil uspokojující výsledky. O smyslu stávky umělců zapochybovala na svém twitteru i spisovatelka Joyce Carol Oatesová.

Protesty postavené na faktech jsou k ničemu

Podle komentátora Reicherta je svět Donalda Trumpa plný falešných zpráv a protesty postavené na faktech příliš nepomohou. Fakta je podle Reicherta třeba vytvářet.

Americký malíř a fotograf Richard Prince odmítl autorství jednoho ze svých obrazů poté, co se objevil ve sbírce Ivanky Trumpové. Umělec jí vrátil kupní cenu ve výši 36 tisíc dolarů. „To není moje práce,“ přidal si s posměškem na svůj twitter v narážce na oblíbený výrok Donalda Trumpa.

„Tohle jsem neudělal já. Popírám to. Je to fake art.“ Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung je to od Richarda Prince to nejlepší, co jsme v poslední době mohli vidět.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Petra Kultová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme