Manželé z Moldávie, kterým po vážné otravě zachránili život pražští lékaři, se vrací domů

Po třech měsících se do Moldávie vrací manželé, kteří v pražském IKEMu podstoupili unikátní operaci. Lékaři jim transplantovali játra, která ale dostali pouze od jednoho dárce. Bylo to poprvé, kdy se orgán podařilo rozdělit na polovinu mezi dva dospělé paciety. Nemocnice zařídila páru pooperační péči i následný návrat domů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachránění manželé Dodi, přednosta Kliniky transplantační chirurgie Ikem Jiří Froněk a moldavský velvyslanec Stefan Gorda

Zachránění manželé Dodi, přednosta Kliniky transplantační chirurgie Ikem Jiří Froněk a moldavský velvyslanec Stefan Gorda | Foto: IKEM

Ve chvíli, kdy záchranáři přivezli manželé Dodi z Moldávie do pražského IKEMu, zbývalo páru jen pár hodin života. Snědli jedovatou muchomůrku zelenou, což je téměř vždy smrtelné.

„Bylo to docela komplikované, ale už se cítím dobře. Jsem vděčná lékařům, že mi zachránili život," říká mladá žena.

Manželé v Česku původně pracovali v zemědělství. Na chvíli, kdy snědli jedovaté houby, si dobře vzpomínají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vyléčeném páru z Moldávie zjišťovala Petra Benešová

„Když jsem se najedla otrávených hub, začala jsem zvracet a cítila jsem se hodně špatně. Vyhledali jsme proto hned lékaře," vzpomíná paní Dodi.

S manželem by bez okamžité pomoci zemřeli. „Bylo to velmi náročné, měli jsme úplně zničená játra. Díky lékařům jsme se dostali zpátky do normálního života," popisuje muž.

Lékaři tehdy stáli před těžkým rozhodnutím. Od dárce měli pouze jedna játra pro jednoho z manželů. Proto se Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie, rozhodl pro unikátní zákrok – rozdělení jater.

„Což je historicky poprvé určitě v Čechách a asi i na světě. Příjemkyně navíc byla inkompatibilní krevní skupinou,“ vysvětluje lékař, dosud se prý při transplantaci dělila játra jen pro jednoho dospělého a dítě.

Po třech měsících už jsou mladí lidé zdraví a mohou se vrátit domů. Lékař Jiří Froněk pro ně zařídil následnou léčbu a cestu do Moldávie.

„Přede mnou ještě stála řadu úkolů organizačních, což znamenalo za prvé sehnat pro ně léky, které budou brát dlouhodobě, a které nejsou úplně běžně dostupné. Úkol číslo dvě byl sehnat lékaře v Moldávii, který bude schopen aspoň do určité míry dělat dlouhodobou péči o ně.

Muchomůrka zelená | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Archenzo

Každé tři měsíce musejí manželé jezdit do Prahy na kontroly. Nemocnice jim proto zařizuje také další letenky. Jiří Froněk oslovil nadace, aby pro pacienty získal na následnou léčbu a cestování desítky tisíc korun.

Manželům pomáhal také moldavský velvyslanec v České republice Stefan Gorda.

„Pomohli jsme s kontakty mezi českými a moldavskými lékaři, aby se zajistila i další léčba. Vyřídili jsme jim také potřebné dokumenty, které budou potřebovat. Navíc jsme domluvili další spolupráci, aby naši lékaři mohli získat cenné zkušenosti přímo v Ikemu," říká velvyslanec.

Program dělení jater na dvě části zavedla nemocnice před deseti lety. Zčásti se tak řeší nedostatek orgánů k transplantaci a lékaři pomohou více pacientům.

Petra Benešová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme