Osobnosti alpinismu se sejdou na festivalu v Praze. Italský horolezec Messner představí svá muzea

Kdosi moudrý onehdy prohlásil, že horolezectví je víc než sport - že je to životní filosofie, kterou nemůžeme zavrhnout jen tak, ze dne na den. Pod takováto slova by se s chutí podepsali i odvážlivci šplhající po strmých svazích osmitisícovek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horolezec Reinhold Messner

Horolezec Reinhold Messner | Foto: Vladimír Kroc | Zdroj: Český rozhlas

„Život je takhle napsaný, nás to samotné lezení baví,“ přikyvuje horolezec Marek Holeček. „To, že z laického pohledu riskujeme atd., to je věc, která se bude těžko vyvracet. Nicméně zážitky, které si přivážíme, jsou opravdu silné. A těžko bych hledal něco, čím bych to mohl nahradit. Nehledě na to, že veřejnost to počínání ve finále ráda sleduje a skrze naše vyprávění si to prožije také.“

Vlastně i tato slova by mohla posloužit jako pozvánka na Mezinárodní festival alpinismu, pořádaný v příštím týdnu v Praze. Potíže přibyly organizátorům poté, kdy zjistili, že tradiční dějiště této akce - Národní dům na Smíchově - prodali nedávno odboráři italské firmě. A tak protentokrát pořadatelé vzali zavděk Slovanským domem, což má svoje negativa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někdo může svoje špičkové sportovní výkony vnímat jako jedinečnou zábavu, kterou nelze ničím nahradit, například horolezci

„Je to trošku stísněné, některé zahraniční partnery jsme museli odmítnout z důvodu nedostatku místa,“ připouští ředitel festivalu alpinismu Ladislav Jirásko.

Sportovní špičky a trumfy

Pokud se ale jedná o pozvané hosty, má se čím pochlubit. Účast české lezecké špičky je jaksi samozřejmostí. Přijede ale také řada elitních sportovních lezců z Evropy i ze zámoří. A jsou tu také další trumfy.

„Taková esa jako je Reinhold Messner a Petr Habeler to byli lidé, kteří určovali trend himalaismu a alpinismu v 70. a 80. letech. Samozřejmě Wolfgang Nairz, který byl šéf expedice kdy Petr a Reinhold vystoupili poprvé na vrchol Everestu bez kyslíku. Navíc Wolfgang byl první Rakušan na vrcholu Everestu,“ říká Jirásko.

Korunu Himálaje dobýval bez přístrojů a mnohdy sám. Messnerův život poznamenala bratrova smrt

Číst článek

Když už padla zmínka o Reinholdu Messnerovi - ten se na festivalu alpinismu představí nejen jako první člověk, který dokázal zdolat bez použití umělého kyslíku všechny osmitisícové vrcholy.

„On je strašně pracovitý. Kromě toho, že za rok vyprodukuje minimálně jednu knihu, tak v posledních deseti letech v Alpách Dolomitech rozhodl vybudovat muzea. Ty budou věnována historii alpinismu himalaismu a lidem, kteří bydlí v horách, kultuře těchto lidí. V loňském roce dokončil své šesté muzeum.“

O tom, jak náročný a záslužný je tento projekt, se ujistí návštěvníci pražského festivalu alpinismu na vlastní oči. „Pro mě osobně je velkou ctí, že jsem se s ním dokázal domluvit a v Praze bude česká premiéra jednoduché výstavy, kde bude všech šest muzeí představeno,“ láká Jirásko.

Pražský festival alpinismu bude probíhat od 25. do 27. listopadu.

Aleš Procházka, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme