Benešovsko trápí černé skládky. Pomoct mají fotopasti a rozšíření sběrných dvorů

Města a obce na Benešovsku trápí nelegální skládky odpadu. Rok od roku musí za jejich odstraňování platit víc peněz. Jde o stovky tisíc korun ročně. Teď radnicím dochází trpělivost a začínají proti nepořádným lidem bojovat. Kupují fotopasti a rozšiřují sběrné dvory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz skládky

Zákaz skládky | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Popelnice a kontejnery vyvážejí popeláři v obcích a městech na Benešovsku skoro každý den. I přes to například v Bystřici a jejím okolí musí radnice likvidovat z šesti míst několik tun nepořádku ročně.

Podle pana Zbyňka, který tu žije od narození, zakládají černé skládky pravděpodobně chataři nebo lidé, kteří městem jen projíždějí. „Rozhodně to není nic, co by bylo prospěšné. Mělo by se to nějakým způsobem eliminovat,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak chtějí radnice měst a obcí na Benešovsku zabránit zákládání černých skládek, zjišťoval redaktor Pavel Pavlas

Proč někteří lidé vyhazují odpad do přírody, nechápe, protože Bystřice má sběrný dvůr. Sám do něj prý s domácími spotřebiči nebo pneumatikami jezdí i několikrát ročně.

Jedním z kroků zdejší radnice v boji proti nelegálním skládkám je rozšíření sběrného dvora. Zvětšit by se měl až dvojnásobně.

„Doteď jsme sbírali pouze velkoobjemový odpad a prošlé elektrozařízení, teď se ale sběrný dvůr rozšíří o bioodpad, plasty, sklo a stavební suť,“ potvrdil Josef Kubů, jednatel společnosti, která dvůr provozuje.

Bystřická radnice nechce nechat nic náhodě. Pojistkou proti nepořádným lidem jí mají být také tři fotopasti, které umožní vyfotit člověka přímo při vyhazování odpadu do přírody. Radnice je nakoupila za 20 tisíc korun na začátku roku.

Fotopasti už na Benešovsku pomáhají

Černé skládky trápí i Týnec nad Sázavou, který už služeb fotopastí využívá. Městu v boji proti zakladatelům černých skládek prý tyto speciální kamery velmi pomohly.

„Černé skládky jsou problém, vznikají průběžně a téměř všude. Vynakládáme zhruba 250 tisíc ročně na jejich odstraňovaní. Týnec nad Sázavou používá fotopast už zhruba rok. Nasadili jsme ji do několika problematických lokalit. Zachytila několik viníků,“ uvedl týnecký starosta Martin Kadrnožka z Volby pro město.

O nákupu fotopastí teď uvažují i další města a obce v okrese. Například Benešov.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme