Myslivci tento víkend plní krmelce léky pro nemocnou zvěř

Čeští myslivci vyráží tento víkend do lesů, aby přeléčili spárkatou zvěř. Do krmelců jim nasypou léky, aby je zbavili parazitů. Plošné přeléčení se koná každoročně touto dobou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní zvěř u krmelců - ilustrační foto

Lesní zvěř u krmelců - ilustrační foto | Foto: Správa NP a CHKO Šumava

Jednotným termínem se zvyšuje pravděpodobnost přeléčení, které ale není povinné. Závisí na výsledcích testů, které udělali myslivci loni ve svých revírech z trusu ulovené nebo uhynulé zvěře.

Zatímco celorepublikově nepřesáhl počet nakažené spárkaté zvěře 16 procent, na Vysočině je nemocná často více než polovina kusů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do plošného přeléčení zvířat se o tomto víkendu pouští stovky myslivců. Natáčela o tom Olga Štrejbarová

„Kdo někdy viděl nosního střečka, kožního střečka nebo plicnivky, možná by potom tu zvěřinu ani nechtěl konzumovat. I když se nám podaří přeléčit jenom část takto napadené zvěře, je to určitě dobrý počin – ta zvěř hrozným způsobem trpí,“ říká myslivec Karel Klíma.

Podle myslivců by lidé o tomto víkendu měli pokud možno omezit výlety do lesů, aby se zvěř nebála cesty ke krmelcům. Pravděpodobnost přeléčení tak výrazně stoupá.

Zároveň upozorňují, že maso z takto přeléčené zvěře se minimálně dva měsíce nesmí konzumovat.

„Prakticky je to tak udělané, že v únoru se ten lék podá a odstřely začínají až 16. května. První se střílí srnci od 16. května, srny od 1. září, takže to už je maso nezávadné,“ vysvětluje myslivec Josef Brychta z revíru pod Zelenou horou.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme