Na pražské základní škole Lyčkovo náměstí se sešly desítky dětí. Začal zápis

V Praze začal zápis předškoláků do prvních tříd. Stovky dětí se dnes s rodiči vydaly do svých vybraných institucí, kde učitelé vyzkoušely jejich schopnosti. Zápis se již tradičně konal i v základní škole Lyčkovo náměstí v Karlíně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do první třídy základních škol

Zápis do první třídy základních škol | Foto: Filip Jandourek

Šestiletý Milan na dnešní den nemohl ani dospat. Do školy se těší už několik let. Přestože nechodil do školky, na první třídu je prý dobře připravený.

"Já už umím číst i psát. Myslím, že to zvládnu," říká malý předškolák. Školu Lyčkovo náměstí si rodiče vybrali především kvůli její dobré reputaci a rodinnému zázemí. "Chodí sem i jeho sestra. Chtěli jsme, aby byli spolu," říká maminka malého předškoláka, kterého dnes přišla podpořit i sestra s babičkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápisy na pražské základní škole Lyčkovo náměstí sledovala redaktorka Magdalena Medková

Právě rodinná interakce je podle ředitele Jana Kordy hlavním smyslem celého zápisu. „Stanoviště jsou spíš o tom, abychom zmapovali, jak na tom děti jsou, případně kdyby tam byl potenciál, že by třeba mohl mít odklad. Ale to stejně zmapuje až psychologická poradna, takže zápis je vysloveně společenská záležitost."

Ocenění Férová škola

Síla školy tkví podle něj v atmosféře a otevřeném přístupu k žákům bez ohledu na jejich schopnosti a etnicitu. Do prvních tříd tak každý rok míří děti zdravé, postižené, českého či romského původu.

Od roku 2011 proto zdobí stěnu ředitelny ocenění Férová škola, které ji ministerstvo školství udělilo za kvalitní inkluzivní vzdělání. „Měříme všem stejným metrem, to znamená, že všem chceme pomoct. Každému dítěti, které tady máme se snažíme udělat individuální plán tak prostě, abychom vytáhli z jeho možností ty maximální, které má," doplňuje Korda.

Každý rok se do prvních tříd hlásí přes 170 malých uchazečů. Kapacita školy je však omezená, a tak se jich v ročnících nakonec sejde sotva třetina. Vybírá se především podle bydliště a vyzrálosti dítěte.

„Největší problém jim asi dělá vyjadřování, taková ta spontánní komunikace," říká pedagožka Dana Urbánková a dodává, že druhým nejčastějším problémem předškolních dětí je vada řeči. Ta se ostatně projevila i u šestiletého Milana. V závěru ale dostal kladné hodnocení a jako odměnu si domů odnesl certifikát a tričko s logem školy.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme