Realitní kanceláře skupují domy v Horním Jiřetíně, prý kvůli těžbě

Horní Jiřetín na Mostecku se v posledních měsících dostal do hledáčku realitních kanceláří. Makléři se zajímají hlavně o majitele domů, kteří se dostali do finančních potíží a prodejem nemovitosti se chtějí zbavit dluhů. Ve městě pod Krušnými horami už smlouvu s agenturou podepsalo třicet rodin, to ale zřejmě není konečné číslo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Jiřetín

Horní Jiřetín | Foto: Filip Jandourek

Nejistá budoucnost Horního Jiřetína, kterému stále hrozí zánik kvůli těžbě uhlí, zřejmě přinese další rozprodávání majetku. Pokud by se totiž v budoucnu prolomily těžební limity, město zmizí z mapy.

V Horním Jiřetíně se o prodeji domů hodně mluví, protože v nich ale jejich bývalí majitelé často dál zůstávají a platí nájem, málokdo ví, kolik přesně se jich prodalo. Nejčastěji místní domy skupuje podnikatel Milan Nečas.

Jakub Hampl stojí v pracovních kalhotách a košili před svým autoservisem. Prostorná dílna sousedí s domem, který ještě před několika měsíci vlastnila jeho rodina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie Husárové a Petry Benešové o prodeji domů v Horním Jiřetíně

„U nás to bylo tak, že naši to prodali realitce a od ní to pak koupil pan Nečas s panem Skalickým. Pak přijel pan Nečas a uzavřel s námi nájemní smlouvu,“ vysvětluje s tím, že jednání makléře prý bylo vcelku solidní.

Hamplovi nebyli jediní, kteří prodali dům. Nabídce realitní kanceláře Milana Nečase a Oldřicha Skalického neodolal ani místní zastupitel Zdeněk Bendl. Developerské dvojici prodal svůj činžovní dům.

Po telefonu ale Bendl, který nebyl v Horním Jiřetíně k zastižení, důvody prodeje vysvětlovat nechtěl:

„Já se omlouvám, ale já si myslím, že je to každého soukromá, osobní věc. Takže já nevím, proč bych se měl někde obhajovat nebo něco vysvětlovat.“

Plakáty po celé obci

Nabídky na odkoupení majetku nelze v obci přehlédnout. Plakáty s kontaktním číslem visí na zdech některých domů. Milan Nečas vykupuje nemovitosti od majitelů v řádech milionů korun a rodina se pak stane jeho nájemníky.

„Myslím si, že na to jdou taktikou, že oslovují prioritně lidi, kteří jsou nějak zadlužení, kterým hrozí exekuce majetku, kteří mají na informacích z katastru nějaké zápisy,“ říká místostarosta Vladimír Buřt ze Strany zelených.

Podle něj se sice jedná o legální obchod, není ale příliš morální – takoví lidé jsou prý pro realitní kanceláře snadný cíl. Radnice ale podle něj zatím nic neřeší a čeká, co nová situace přinese.

Uhelný důl v Dolním Jiřetíně | Foto: Filip Jandourek

„Pokud se sem nebudou sestěhovávat lidi, kteří jsou problémoví a kteří tady budou škodit městu, tak v tom až tak veliký problém nevidím. Pokud by se to tak stalo, tak samozřejmě budeme přijímat nějaká opatření,“ dodává.

Podle internetové verze obchodního rejstříku podniká Milan Nečas, bývalý člen představenstva Chemopetrolu, s nemovitostmi na Litvínovsku. Proč si v posledních měsících vybral právě Horní Jiřetín nechce vysvětlit. Rozhovor po telefonu odmítl, protože prý má s médii špatné zkušenosti. Sdílnější nebyl ani jeho společník Oldřich Skalický.

„Podnikatelský záměr tu je a určitě ho nechci medializovat, protože to je podnikatelský záměr,“ uvedl.

Obavy z nových nájemníků

Místní lidé a také vedení města si ale myslí, že podnikatelé chtějí vydělat na nejisté situaci Horního Jiřetína. Pokud by se totiž prolomily ekologické limity a obci hrozil zánik, těžaři vyplatí majitele domů.

Podle Petra Leichnera z jiřetínského Hnutí Dialog, který je zastáncem postupného vyjednávání s těžaři, je Nečasova agentura jasným podnikatelským záměrem.

„Jeho podnikání považuji za standardní postup, prostě tady vidí výhodnou investiční příležitost. Samozřejmě to souvisí i s takovou patovou situací, co se týče budoucnosti Horního Jiřetína. Nikdo v podstatě neví, kdy přijde ten okamžik, a zda vůbec přijde ten okamžik, jestli se domy budou vykupovat ze strany Litvínovské uhelné,“ upřesňuje.

Rychlé rozprodávání majetku by ovšem podle něj mělo řešit město: „V současné době je tady odprodáno přes 30 nemovitostí, čili je to už docela vysoké číslo si myslím. I vzhledem k tomu, že jsou obavy z nepřizpůsobivých obyvatel, tak by se to už pomalinku řešit mělo, na úrovni obce zcela určitě.“

Odhaduje se, že by se v dalších měsících mohl počet prodaných domů vyšplhat na dvacet procent ze zhruba 600 jiřetínských nemovitostí.

Současná vláda slíbila, že těžební limity neprolomí. Pokud by ale v budoucnu nastala situace, kdy by podmínkou pokračující těžby byla nutná dohoda těžařů s vlastníky nemovitostí, bojovat se bude v Horním Jiřetíně o každý dům.


Zvětšit mapu

Lucie Husárová 1, Petra Benešová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme