Sever Moravy dusí smog. Limity jsou několikanásobně překročeny

Obyvatele severu Moravy dusí smog. Situace se zhoršila kvůli špatným rozptylovým podmínkám. Vítr nefouká a špinavé ovzduší se jen tak nezlepší. Vůbec nejhorší situace je ve Věřňovicích na Karvinsku. Meteorologové varují, že smogová situace se přes den může zhoršovat i v jiných částech Česka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

„Inverzní charakter počasí dokládají i koncentrace v ovzduší. Koncentrace polétavého prachu se zvyšují a pro aglomerace Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek byla vyhlášena smogová situace. Koncentrace se ale mohou zvyšovat i na ostatním území České republiky,“ potvrzuje meteoroložka Milena Ferebauerová.

„Inverze znamená, že ve výšce je teplejší vzduch, že teplota s výškou neklesá, ale v určité vrstvě roste. Funguje to pak jako poklička nad daným územím, škodliviny nemohou proniknout výše,“ vysvětluje ostravský meteorolog Petr Drobek a pokračuje:

„Zdroji znečištění jsou hlavně průmyslové exhalace, automobilový provoz i lokální topeniště.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli Petr Drobek, meteorolog Regionálního předpovědního pracoviště Ostrava ČHMÚ, a Vladimír Burda z občanského sdružení Vzduch Ostrava

Měřicí stanice hlásí, že nejvíce prachu teď dýchají lidé ve Věřňovicích na Karvinsku. Podle posledních údajů je tam limit prachu v ovzduší překročen víc než pětinásobně. V ostatních zmíněných lokalitách hodnoty tak vysoké nejsou, v průměru překračují limity zhruba dvojnásobně.

Nemocní a staří lidé a malé děti by měli omezit pohyb venku. Opatření už přijaly mateřské školy. Řidiči by pokud možno měli nechat auta doma, aby ke zhoršení ovzduší ještě nepřispívali. Odborníci také radí, aby lidé v tomto počasí nesportovali venku a užívali dostatek vitaminů.

Od letošního podzimu platí nová pravidla pro vyhlašování smogové situace, a tedy i následné případné regulace průmyslové výroby. Odborníci zatím nechtějí předpovídat, zda ekologická opatření budou muset být zavedena, vše záleží na aktuálním vývoji počasí.

Aby podniky fungovaly ekologičtěji, musí koncentrace škodlivin alespoň tři dny po sobě přesahovat na polovině stanic v oblasti hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový. Tak dramatická situace zatím není. Inverzní charakter počasí bude přetrvávat minimálně do konce týdne.

Lokální topeniště se na znečištění ovzduší podílejí velkou měrou. | Foto: F. Tichý

Vladimír Burda z občanského sdružení Vzduch Ostrava tvrdí, že současná situace na Ostravsku ještě není typická inverze a bývá mnohem hůř. Vadí mu ale, že úřady nedělají víc pro předcházení takovým situacím.

"V informování obyvatel problém nevidím. Ale nejsou učiněna žádná opatření pro předcházení takové situace. Zmírnění smogové kalamity už pak není možné, lze jen zpomalit další zhoršování," říká Burda a dodává:

"Pomohlo by omezení škodlivin vycházejících z hutních provozů, hlavně z prvovýroby. Ty se nejvíc podílejí na znečištění tady na Ostravsku. Jinak bychom na tom byli jako jinde v republice. Jedině omezení emisí ještě před vznikem inverze pomůže. Jenže inverze je tady pořád."

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Knitl se ptal Ostravanů, co říkají na aktuální smogovou situaci

"Velké firmy, a tedy i velcí znečišťovatelé v regionu sledují situaci velmi pozorně. Od takzvané smogové regulace je už jen malý krok k nutnému omezování výroby. A to třeba hutní společnost ArcelorMittal Ostrava stojí až jeden a půl milionu korun denně," říká Petr Baranek, který má v huti tuto problematiku na starost.

V pohotovosti jsou také úplně jiná opatření. Řidiči v opavské hromadné dopravě už vědí, kde mají barevné smogové praporky. I v dobách všemocného internetu se ve Slezsku už loni osvědčil jednoduchý způsob informování veřejnosti - pomocí různobarevných vlajek na trolejbusech.

I teď už jsou praporky jsou připravené na svých místech. Zatím je ale v Opavě v této sezoně ještě nepoužili.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Naděžda Hávová, Martin Knitl, Silvie Mikulcová, Iva Havlíčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme