Zdice na Berounsku připravily k výročí svého vzniku přednášku o městském znaku

Ve zdické knihovně se dnes bude mluvit o městském znaku. Akce souvisí s oslavami dvaceti let od povýšení Zdic na město. To je jedno z nejmladších na Berounsku, a jak Český rozhlas zjistil, místní lidé podobu svého znaku téměř vůbec neznají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihovna ve Zdicích na Berounsku vyšla na 18 milionů korun, polovinu z toho zaplatila Evropská unie

Knihovna ve Zdicích na Berounsku vyšla na 18 milionů korun, polovinu z toho zaplatila Evropská unie | Foto: Petr Kološ

Znak dnes zhruba čtyřtisícového města, jehož význam se zvedl na konci 19. století po vybudování železniční dráhy na Plzeň nebo Příbram, popisuje Pavel Dušánek:

„Horní polovina je červená, spodní polovina stříbrná. Ve spodní polovině jsou tři modré pruhy jako heraldická figura a značí tři toky - Stroupinský potok, Červený potok a Litavku. A v horní polovině znaku v červené barvě je heraldická figura dvě bílé lilie, což je atribut panenky Marie, protože ve Zdicích nejpamátnější a nejstarší dochovanou stavbou je kostel Narození Panny Marie. Je připomínán někdy v polovině 14. století, možná už existoval o trochu dřív.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak obyvatelé Zdic znají znak svého města, zjišťoval reportér Petr Kološ

Byl to právě Pavel Dušánek, kdo v 90. letech spolupracoval na zadání, podle kterého pak městský znak vznikl. O tom, že jeho spoluobčané dnes vědí, jak znak jejich města vypadá, si příliš iluze nedělá.

„Myslím, že právě proto oslavy příštího roku a zejména ta beseda mají trochu zpopularizovat obsah a pomoci porozumět tomu, co je. Jeden z chytrých anglických historiků řekl někdy v 19. století, že heraldika je těsnopis historie. Vlastně v tom je ten obsah, ta zkratka, která má docela principiální význam,“ říká Pavel Dušánek.

Přednáškou o městském znaku akce v souvislosti s dvacetiletým výročím Zdic nekončí. Místní se mohou od Pavla Dušánka dozvědět i o významných rodácích nebo o událostech, které se tu staly za války a pak v 50. letech.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme