Fanoušci fotbalového Fenerbahce obvinění klubu z korupce odmítají

Aktéři korupčního skandálu v tureckém fotbale jsou před soudem. Podle státního zástupce se celkem 93 mužů podílelo na organizovaném zločinu, který obnášel uplácení a ovlivňování výsledků zápasů fotbalové ligy. Třiadvacet funkcionářů několika tureckých fotbalových klubů je už od léta ve vazbě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Fenerbahce přišli představitele klubu podpořit před budovu soudu

Fanoušci Fenerbahce přišli představitele klubu podpořit před budovu soudu | Zdroj: Reuters

Před budovou soudu v Istanbulu jsou od rána tisíce lidí v modrožlutém odění, to jsou totiž barvy Fenerbahce Istanbul, který je do skandálu nejvíce zapleten a jehož šéf podle vyšetřování celou korupci vedl.

„Lidé, kteří jsou před soudem, přišli podpořit vedení klubu, které se dnešního procesu také účastní. Je tady opravdu hlava na hlavě, lidé jsou oblečeni do klubových triček a mávají šálami, k vidění jsou i velké transparenty třeba s nápisem ‚Vláda může padnout, inflace může nečekaně vzrůst, ale Fenerbahce se nepoloží‘ a podobně,“ popisuje situaci na místě spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová.

V okolí soudu byly dokonce postaveny stany, ve kterých se mohou lidé ohřát, mnoho fanoušků je totiž na místě dokonce už od včerejška a v Istanbulu panují nízké teploty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tureckou fotbalovou ligu už téměř rok ovlivňuje korupční skandál, který se týká především Fenerbahce Istanbul. Zasáhnout musela dokonce UEFA

„Fanouši Fenerbahce jsou opravdu velmi zarputilí, od začátku kauzy jsou jednoznačně na straně klubu a veškerá podezření a obvinění z uplácení odmítají,“ vykresluje situaci Urbišová.

Zřejmě nejsledovanějším mužem procesu je bývalý předseda klubu Aziz Yildirim, který byl v tureckém fotbale skutečně pojmem. Býval považován za nejvlivnějšího muže a prý byl dokonce napojen na politiku i velký byznys. Teď pro něj prokurátor požaduje trest vězení rozmezí 22 – 72 let.

„A to konkrétně za vedení a účast na organizovaném zločinu, přesněji za ovlivňování zápasů a uplácení ve fotbale. Podobně jsou na tom i další muži, z klubu Fenerbahce je před soudem devatenáct lidí včetně trenérů nebo fyzioterapeuta a dokonce i překladatele do portugalštiny, který se zřejmě účastnil vyjednávání úplatků.“

Nejde ale jen o tento klub, který by nabízel své peníze. Za korupci jsou souzeny i další turecké kluby, které peníze zřejmě přijímaly a vycházely Fenerbahce vstříc, například Besiktas, Trabzonspor nebo Sivaspor.

Zasáhnout musela UEFA

Turecký fotbal je tímto skandálem významně poznamenán. Rozčílil především fotbalové fanoušky, ale promítl se i do celého dění letošní ligy, jejíž start byl napřed dokonce odložen.

„V celé věci se angažovala i UEFA, takže to v podstatě je i ostuda na mezinárodní úrovni. Až na naléhání UEFA bylo totiž rozhodnuto o tom, že Fenerbahce, vítěz loňské ligy, nenastoupí v evropských soutěžích – turecká fotbalová federace totiž nebyla schopná postavit se k problému čelem. Kvůli tlaku na vedení dokonce tři její členové včetně šéfa minulý měsíc odstoupili,“ uzavírá Julie Urbišová.

Ondřej Černý, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme