Tiger Woods je zpět, ale je to golfista jiné éry, říká Lorenc

Vrátil se třetím místem na Australian Open golfový král Tiger Woods? V generálce na nadcházející Prezidentský pohár byl nejlepší z Američanů, kteří do turnaje zasáhli, a tak se zdá, že se mu dlouhá pauza na uzdravení a vypilování nového švihu vyplatila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tiger Woods zřejmě vyhlíží lepší čas své kariéry

Tiger Woods zřejmě vyhlíží lepší čas své kariéry | Zdroj: ČTK

Zatímco v golfovém žebříčku sice svou dominantní pozici ztratil, když se na postu světové jedničky usídlil Angličan Luke Donald, neochvějnou pozici si Tiger Woods udržel jako nejlépe placený sportovec světa, přestože vydělá o desítky milionů dolarů méně než v dobách největší slávy. Svůj návrat mezi golfovou elitu může potvrdit už tento víkend při zmíněném Prezidentském poháru.


Už od roku 1994 se v odlehčené verzi Ryder Cupu, pro mnohé jednoho z nejprestižnějších golfových turnajů světa, střetávají Američané a zbytek světa - kromě Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Čeňka Lorence už Tiger Woods golfu dominovat nebude, stále ale má na to, aby vyhrával

Hraje se celkem o čtyřiatřicet bodů z jednotlivých golfových soubojů. Golfisté USA zatím v historické bilanci výrazně dominují se šesti výhrami.

Američané nebyli nikdy poraženi na domácí půdě. Mezinárodní tým dokázal pouze jednou remizovat v roce 2003 a jediné jeho vítězství je z roku 1998, a to z hřiště Royal Melbourne.

A na stejném místě se může od tohoto čtvrtka mezinárodní tým pokusit přidat druhé vítězství v historii. Nehraje se na rány, ale tzv. jamkovka. Tedy formát, kdy se hraje o každou jamku v jednotlivých flightech a výhrou získávají pro svůj tým bod. Celkem 11 foursomů, 11 fourballů a 12 singlů rozhodne o novém držiteli Prezidentského poháru.

„Jamkovka je dalo by se říct riskantnější, umožňuje i hráčům, kteří nejsou ve svých úderech konstantní, aby vyhráli. Stačí, když jsou trochu psychicky odolnější,“ vysvětluje rozdílné nároky na golfistu při jamkovce hlavní metodik České profesionální golfové asociace Petr Němec.

Američanům se tak budou určitě hodit zkušenosti jednoho z nejslavnějších golfistů světa Philla Mickelsona.

Psychická odolnost

To, že záleží výrazně na psychické odolnosti hráče, potvrzuje i prezident golfového klubu Konopiště Petr Uhlík.

„Špičkový golf není zdaleka už jen o technice, délce ran nebo technických finesách. Hlavní je psychika, to, jak hráč dokáže zvládat okamžiky, na které je sám a které jsou mnohdy skutečně tristní.“

I proto vyvolala nominace Tigera Woodse, který v poslední době řešil spíše osobní problémy, velké diskuze. Bývalá světová jednička se postupně i v golfovém žebříčku hluboko propadla a do amerického výběru pronikla až na divokou kartu, kterou Woods dostal od kapitána Fredda Couplese.

„Po Australian Open se ale dá říct, že je Tiger tak nějak zpátky. I když je to Tiger jiné éry a jiného umění. Golfu už asi nikdy dominovat nebude, ale mohl by znovu začít vyhrávat,“ říká k tomu šéfredaktor golfového online magazínu exegolf.cz Čeněk Lorenc.

Václav Pešička, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme