Nadšenci použili na stavbu místní jasan i dub z Velkých Pavlovic. V Oslavanech vypluje vikingská loď

Osmimetrovou repliku lodi zvanou Gislinge (podle místa nálezu – vesnice Gislinge v Dánsku, pozn. red), která brázdila vody ve 12. století, dokončují na oslavanském zámku tři nadšenci.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vikingská loď v Norsku (ilustrační foto)

Vikingská loď v Norsku (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash

Stavět ji začali v roce 2019. „Tehdy jsme si mysleli, že loď bude za rok hotová. Ale děláme na ní vždycky jen jeden den v týdnu po práci. Sice je to delší, ale zase se pěkně usadí a natvaruje každé prkno. Teď už opravdu chybí jen pár věcí,“ říká jeden ze stavitelů Daniel Juríček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na osmimetrovou repliku vikingské lodi Gislinge, která brázdila moře ve 12. století, narazíte na zámku v Oslavanech na Brněnsku

Jeho kolega Roman Vrána doplňuje: „Není to žádný Drakkar, tedy válečné vikingské plavidlo, spíš taková obchodně-pracovní loď, která kdysi zajišťovala provoz na řekách a ve fjordu. Patrně patřila nějakému bohatému sedlákovi.“

Pro stavbu se Daniel Juríček rozhodl po cestě na Balt, kde se plavil právě na Drakkaru. „Mě lodě zajímaly od malička. V té době ale nebyl internet, nenapadlo mě, že na severu staví lidi drakkary a dokonce na nich plují na moře.“ Inspiraci pro svou loď našli v muzeu Roskilde, které v rámci zachování a propagace starých řemesel, poskytuje zájemcům její plány zdarma. Mohou tedy sdílet zkušenosti ze stavby s dalšími lidmi. Stejnou loď spustili nedávno na moře v Americe.

‚Dánská síla a spása.‘ Výzkumníci zkoumali vzácné runové kameny, zjistili, že oslavují mocnou královnu

Číst článek

Loďařskému umění se stavitelé z Oslavan učí za pochodu a kombinují staré i modernější pracovní postupy a nářadí. „Naše loď je takový mišmaš dřev. Využili jsme pokáceného dvousetletého jasanu z Oslavan, z kterého je špička a záď, kýl je zase z dubu z Velkých Pavlovic. Plachtu nám ušili přátelé, kteří se zabývají výrobou historických stanů,“ vysvětluje Roman Vrána.

Postavit si loď na zámku

A jak se ocitla loď na oslavanském zámku? „Kamarád, který už má se stavbami lodí zkušenosti, nám říkal: ‚Nebuďte blázni! Nestavte ji někde v garáži, ale někde, kde vás u toho můžou vidět lidi.‘ A v Oslavanech nám vyšli vstříc,“ popisují oba stavitelé. 

Koncem letošního roku by mělo být plavidlo dokončeno, a pokud vše půjde podle plánu, na jaře by ji měli spustit na řeku Oslavu právě v Oslavanech. Jelikož se podařilo sehnat peníze i na vlek, možná ji uvidí zájemci také na Brněnské či Dalešické přehradě, která na podzim vypadá jako vystřižená z norského fjordu.

Poslechněte si celý rozhovor, audio najdete nahoře ve článku.

Jarka Eliášová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme