Orbitální hotel, kanceláře a bary. Jsou plány na obchodní centra ve vesmíru reálné?

Malý orbitální hotel do tří let a později další, větší. To jsou plány americké společnosti Orbital Assembly Corporation. Na oběžné dráze chce postavit dvě stanice, vlastně taková vesmírná obchodní centra. Podle návrhů tam budou kanceláře, vědecká pracoviště, restaurace, bary, tělocvična a luxusní ubytování pro vesmírné turisty.

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovory Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří hotel na oběžné dráze nazvaný Voyager by měl podle konstruktérů mít tvar obří pneumatiky a díky rotaci vytvářet klientům umělou gravitaci

Malý orbitální hotel do tří let a později další, větší. To jsou plány americké společnosti Orbital Assembly Corporation | Zdroj: Profimedia | ©

Plánované stanice – menší má název Pioneer a větší Voyager – vypadají na obrázcích jako obří ozubená kolečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektech je poměrně málo informací, říká odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl

„O projektech je poměrně málo informací, jsou to zatím jenom hezké barevné obrázky,“ přibližuje odborník na kosmonautiku z Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl.

Ten nápad ale není nový. S kruhovou vesmírnou stanicí přišel už před 70 lety německý konstruktér raket Wernher von Braun.

„Kosmická stanice, která se tváří jako obří pneumatika, je symetrická, což je dobré z hlediska tepelné izolace a zajištění stability. A pak se taková obří pneumatika dá uměle roztočit, a tím se dostáváme k umělé gravitaci,“ objasňuje výhody projektu.

Vesmírní turisté na ISS musí zůstat ve vesmíru pár dní navíc kvůli počasí

Číst článek

Nejen pro miliardáře

Firma Orbital Assembly se chlubí, že chce dostat do vesmíru víc lidí, nejen ty superbohaté.

Plány na orbitální hotely jsou ale podle Přibyla nejisté a příliš informací nebylo zveřejněno. „Hlavní problém není vysoká cena za pobyt na oběžné dráze, ale start a doprava na oběžnou dráhu,“ upozorňuje.

Nicméně kosmické hotely, ale třeba i léčebny nebo domovy pro seniory podle něj jednou vzniknou. Pro lidi, kterým gravitace komplikuje život, třeba paraplegikům nebo starším lidem, bude znamenat stav bez tíže úžasnou výhru.

V otázce vesmírné turistiky je ale nutné akceptovat míru rizika. Největším problémem je nedostatečná kapacita.

„Virgin Galactic má stovky zájemců, kteří už více než dekádu čekají na start. Blue Origin nebo SpaceX ani nezačaly s veřejným prodejem letenek, zatím je to na kamarádské bázi a míst je opravdu málo,“ přibližuje Přibyl.

Patricie Strouhalová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme