Sto tisíc jiker lososa nasadí ochranáři do říčky v Českém Švýcarsku, potěr vypustí v dubnu

Ochránci přírody uloží 31. ledna do plovoucích inkubátorů v říčce Jetřichovická Bělá u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku 100 000 kousků jiker lososa obecného. Ve speciálních schránkách se jikry vyvinou v rybí potěr, který bude možné zhruba v dubnu do říčky vypustit.

Tento článek je více než rok starý.

České Švýcarsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jikry lososa

Jikry lososa | Zdroj: Shutterstock

Jikry budou do schránek ukládat lidé ze společnosti Beleco. Vypouštění lososů se věnují už od roku 2013, plovoucí inkubační schránky pro líhnutí lososích jiker poprvé vyzkoušeli v roce 2016.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ochránci přírody v Českém Švýcarsku opět vypouštějí do přírody lososí jikry – tentokrát do říčky Jetřichovická Bělá u Dolského mlýna

„Pro povodí řeky Kamenice se plovoucí inkubátory velmi osvědčily. Díky nim jsme už do řeky vypustili přes 400 000 kusů plůdků lososa obecného,“ shrnuje manažer celého projektu Jiří Křesina.

Od roku 2019 se sice podle něj zatím žádný losos do řeky Kamenice nevrátil, věří ale, že první ryby by se mohly začít vracet už letos na podzim.

Letos pětiletý projekt financovaný z Operačního programu životní prostředí na inkubaci a vypuštění 100 000 malých lososů na území národního parku České Švýcarsko končí.

Zavřeno i letos. Část cest v Českém Švýcarsku se ani v sezóně neotevře turistům, podnikatelé se bojí ztrát

Číst článek

„Aktuálně se do řeky Kamenice vrací poměrně malé množství lososů. Uvidíme, jak jejich návratu napomůže právě končící projekt inkubace lososích jiker přímo v plovoucích schránkách – podle toho na projekt navážeme. Pokud budou schránky vyhovující a počty navracejících se lososů se zvětší, určitě v tom budeme pokračovat,“ očekává Křesina a dodává:

„Pokud budou výsledky nejasné, lehce projekt utlumíme, ale i nadále v něm budeme pokračovat – aby tam nebyly výpadky v generacích lososů, pokud by se v budoucnu ukázalo, že projekt funguje.“

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme