Ve Rwandě se narodilo první mládě vzácného nosorožce černého, matkou je samice z Dvora Králové

V národním parku Akagera ve středoafrické Rwandě se narodilo první mládě vzácného nosorožce dvourohého východního neboli černého. Matkou se stala samice Jasiri, která na svět přišla v říjnu 2016 ve Dvoře Králové nad Labem. Jde o součást projektu Safari Parku Dvůr Králové nad Labem a dalších evropských zahrad s označením Nosorožci do Rwandy.

Dvůr Králové nad Labem / Akagera Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožci černí, kteří byli v roce 2019 převezeni ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem do Rwandy

Nosorožci černí, kteří byli v roce 2019 převezeni ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem do Rwandy | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Samice Jasiri byla v roce 2019 převezena do Rwandy spolu s dalšími čtyřmi nosorožci černými. Ve Rwandě mají zvířata podpořit populaci nosorožců vyhubenou v minulosti a přinést do ní genetickou pestrost.

Snažíme se vyvrátit mýtus, že šimpanzi jsou zlá zvířata. Jsou úžasní, jen nepochopení, říká zooložka

Číst článek

„Když se Jasiri narodila, vážila pouhých 17 kg namísto obvyklých zhruba 35 kg. Byla tak maličká, že nedosáhla mámě na struky, a mléko pro ni tak museli dvorští ošetřovatelé víc než týden od matky odebírat a Jasiri krmit,“ uvedl vedoucí mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové Jan Stejskal.

Přesto postupně vyrostla ve zdravého a statného nosorožce, který mohl být vybrán pro transport do Afriky. „Teď, přesně čtyři roky od příjezdu do národního parku Akagera, má vlastní mládě, které v novém prostředí prospívá a vše nasvědčuje tomu, že se mu dobře daří,“ dodal Stejskal.

Díky spolupráci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, rwandské vlády a organizce African Parks absolvovalo v roce 2019 pět kriticky ohrožených nosorožců dvourohých východních, kteří se narodili a byli odchováni v Evropě, 6000 kilometrů dlouhou cestu do národního parku Akagera. Přesun začal v Safari Parku Dvůr Králové, kde se všech pět zvířat sešlo v listopadu 2018. Pětice nosorožců zahrnovala tři samice a dva samce ve věku od dvou do devíti let.

Nosorožci ze tří zemí

Pražská zoologická zahrada bude mít další gorilí mládě. Samice Duni, dcera slavné Moji, je březí

Číst článek

„Tři nosorožci ze Dvora, jeden z Flamingo Landu ve Velké Británii a jeden z Ree Park Safari v Dánsku byli po příjezdu do Akagery nejprve umístěni do ohrady s výběhem, kde se aklimatizovali na nové prostředí. Jasiri, Mandela a Olmoti úspěšně dokončili adaptační proces a po šesti měsících aklimatizace byli vypuštěni do parku,“ uvedl Michal Šťastný z dvorské zoo.

Vypouštění se uskutečňovalo postupně a přechod do volné přírody sledovali odborníci. „Postupem času se tito tři nosorožci plně přizpůsobili svému okolí a dnes už se chovají jako zcela divoká zvířata. Narození mláděte samice Jasiri a samce Mandely je skutečným potvrzením toho, že transport nosorožců do Rwandy byl úspěšný,“ uvedl Šťastný.

Dva z pěti vzácných nosorožců černých, kteří tam byli v červnu 2019 převezeni, uhynuli. Samice Jasmína koncem roku 2020 podlehla zraněním, která zřejmě utržila v potyčce se slonem. První uhynulým nosorožcem ve Rwandě byl v únoru 2020 samec Manny. Důvodem jeho úhynu mohla být porucha trávicího ústrojí.

V záchraně kriticky ohrožených nosorožců černých i dalších druhů safari park pokračuje. Pomáhají mu návštěvníci, kteří zakoupením každé vstupenky podporují záchranné projekty v Africe pěti korunami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme