Orli královští překonali rekord. Ornitologové jich na jižní Moravě napočítali 14 párů, nejvíc v historii

Na jižní Moravě letos ornitologové napočítali čtrnáct párů kriticky ohroženého dravce. To je nejvíce od devadesátých let. Tehdy se orli královští začali šířit na území Česka. Hnízdící páry letos vyvedly jedenáct mláďat. A jeden pták bohužel uhynul kvůli otravě.

věda plus Jižní Morava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel královský

Orel královský | Foto: Fotobanka Profimedia

Orlům královským se na jižní Moravě podle ornitologů evidentně dobře daří, protože přírůstek jedenácti mláďat je dosud u těchto dravců druhý nejvyšší v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si všechny novinky ze světa vědy a ochrany přírody

Podle Davida Horala z České společnosti ornitologické jim na jižní Moravě vyhovuje otevřený ráz krajiny, který na některých místech připomíná až stepní prostředí, jaké je v domovině orlů královských v Maďarsku. Odtud se k nám ostatně rozšířili.

„Na maďarské populaci orlů jsme závislí. Tam hnízdí okolo 350 párů a ochranáři se tam věnují tomuto druhu už dlouho. Podobně jako na Slovensku, kde je až 100 párů,“ vypočítává Horal.

Poprvé se u nás objevili orli královští v roce 1998 na Břeclavsku. Odtud se rozšířili i na Hodonínsko, Znojemsko nebo Brněnsko. 

„Je to stepní druh. U nás je na severozápadní hranici svého světového areálu. V roce 1998 orli královští začali zhruba současně hnízdit u nás i v Rakousku, historicky tu ale nikdy nehnízdili,“ popisuje Horal.

„V roce 1998 orli královští začali zhruba současně hnízdit u nás i v Rakousku, historicky tu ale nikdy nehnízdili.“

David Horal

Ornitologové nevylučují, že by časem tito ptáci mohli obsadit i některá stanoviště v Čechách. Nahrávají jim v tom klimatické změny, protože orel královský potřebuje o něco teplejší prostředí, než jaké v Česku tradičně bylo.

Momentálně jsou ale tito ptáci kriticky ohrožení a ochranáři evidují jen několik stovek párů po celé Evropě. Přitom jde o krásné ptáky s rozpětím křídel až dva metry a na lopatkách mají bílé skvrny, které připomínají královský hermelín.

Letos zaznamenali ornitologové jeden případ otravy karbofuranem. „Je to třetí případ, kdy se u nás něco takového zjistili. Orel královský je u nás jeden z nejvzácnějších ptáků. Častěji se obětí otravy stávají dravci, kteří jsou hojnější a jejichž významnou složkou potravy tvoří mršiny,“ dodává Horal. 

Česká společnost ornitologická se snaží orly před jedem chránit v rámci projektu PanonEagle, otrávené návnady vyhledává speciálně vycvičená psí jednotka.

Kromě otrávených návnad orly královské ohrožují i třeba špatně konstruovaná vedení vysokého napětí. A vyvádění mláďat může také zkomplikovat rušení párů během hnízdění. Navíc pokud jeden pták uhyne, celé hnízdění skončí nezdarem, protože druhý člen párů nezvládne mláďata vyvést sám.

Poslechněte si celý souhrn Vědy Plus. Dozvíte se třeba to, že 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy pro své studenty zřídila konzultační službu pro duševní zdraví.

Jan Burda, Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme