Na Vysočinu se po 200 letech vrátili vlci a vyvedli mladé. Někteří farmáři začínají zabezpečovat dobytek

Na Vysočině se po takřka 200 letech rozmnožili vlci. Pár, který na jaře přišel z Polska do Žďárských vrchů, má několik mláďat. A zatímco posledních pár týdnů strávila vlčata s matkou v noře, teď už začínají s rodiči objevovat Vysočinu.

Žďárské vrchy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlk (ilustrační foto) | Foto: christels | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Od března je výskyt trvalý. Vlk si našel partnerku a došlo k úspěšnému rozmnožení,“ říká Václav Hlaváč, vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny na Vysočině. Podle ochranářů se vlci vyskytují i v západní části Žďárských vrchů a několik z nich se dalo i s mláďaty znovu do pohybu.

Ochránci přírody řeší podmínky případného odchytu nebo odstřelu vlků v Královéhradeckém kraji

Číst článek

„Když byla vlčata maličká, tak pochopitelně zůstávala v noře a samice byla s nimi, zatímco samec obstarával potravu. Teď už vlčata běhají a přesouvají se na vzdálenost několika kilometrů,“ vysvětluje Hlaváč. Doplňuje také, že pokud vlky někdo výrazně nevyruší, tak by mohli na Vysočině zůstat.

Zatím je ale nejisté, zda vlčata zůstanou s rodiči. „Osud vlčat je těžké předjímat, protože některá zůstávají s rodiči a tím vznikají smečky. Některá mladá zvířata se ale rozhodnou osamostatnit a od smečky odejdou,“ říká šéf vysočinských ochranářů.

I když mají ochránci přírody z návratu vlků na Vysočinu radost, tak přítomnost šelem znervózňuje zemědělce. Agentura ochrany přírody a krajiny s nimi jedná o možnostech, jak zabezpečit hospodářská zvířata.

Na Šumavě žije podle odhadů 36 vlků, o čtvrtinu více než předloni. V pěti smečkách se navíc vlci množili

Číst článek

„Nyní mají vlci mladé, tím pádem se smečka zvětší a bude muset někde lovit. Problém tedy může nastat v zimě, kdy by začali napadat hospodářská zvířata,“ tvrdí předseda Asociace soukromých zemědělců na Havlíčkobrodsku Ondřej Dejmal.

Místní farmáři měli obavy hlavně na jaře, kdy vlci oblast osídlili, zatím ale k útoku na hospodářská zvířata nedošlo. Zemědělci také ví, kde se vlci zhruba pohybují.

„Víme, kde se v případě přesídlení vlků soustředit na ochranná opatření. Těmi jsou lepší ploty nebo zavírání zvířat na noc do uzavřených prostor. Nejlepší by bylo, aby k takové situaci vůbec nedošlo,“ dodává Dejmal.

Část farmářů si podle šéfa havlíčkobrodských zemědělců už nyní obstarává dotace na zajištění dobytka. Případné škody způsobené vlky pak hradí stát v plné výši.

Tereza Pešoutová, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme