Dubaj plánuje, že zruší kontroly na letišti. Totožnost pasažérů ověří ryby

Mezinárodní letiště v Dubaji plánuje v příštím roce zrušit bezpečnostní přepážky. Místo nich by měly totožnost cestujících ověřovat virtuální ryby. Namísto čekání ve frontě u bezpečnostního pultu nebo brány tak pasažéři nově projdou pouze virtuálním akvarijním tunelem, ve kterém bude vestavěno na 80 kamer, které naskenují jejich obličej.

Dubaj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dubajské letiště. Ilustrační foto.

Dubajské letiště. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

A proč zrovna ryby? Podle serveru The Telegraph bude jejich funkcí zaujmout cestující tak, aby se na ně podívali a zařízení byla schopná zachytit jejich obličej.

„Ryba je pro cestující trochu zábava a taky něco nového, ale na konci dne jde hlavně o to, že donutí cestujícího koukat od rohu k rohu tunelu a kamery tak zachytí jeho obličej,“ řekl ředitel zahraničních věcí Obaid Al-Hameeri.

První podobný tunel by se měl objevit v roce 2018 na terminálu 3 dubajského letiště. Další terminály se připojí podle předpokladů do roku 2020.

Aby pasažér mohl projít pouze tímto tunelem bez dalších bezpečnostních kontrol, bude se muset dopředu zaregistrovat u stánku, kde si bude moct naskenovat obličej. Takových kiosků bude hned několik kolem letiště.

Stormtroopeři čekající na Darth Vadera i tučňáci na procházce. Letiště nemusí být žádná nuda

Číst článek

Když cestující dojde na konec tunelu, informace z kamer se spárují s digitálním profilem a na tabuli se objeví nápis: „Hezký výlet!“ V případě, že se něco nepovede, objeví se červený nápis a bezpečnostní úředník provede další kontrolu.

Obrazovky v tunelu ale nemusí vypadat jen jako akvárium. Mohou se také měnit do jiných motivů a promítat se dají dokonce také reklamy.

Letiště chce novými opatřeními zrychlit bezpečnostní proces, a tak lépe zvládat nával cestujících. Podle Al-Hameeriho už se povedl snížit čas strávený u bezpečnostních přepážek na půlku, není to ale stále dost.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme