Obyvatele Singapuru rozdělují mentorující roboti. Na veřejnosti kontrolují zákaz kouření či parkování kol

Obyvatele Singapuru rozdělují všeteční mentorující roboti. Jsou novou zbraní singapurských úřadů. Mají bojovat proti přestupkům a nežádoucímu společenskému chování na veřejnosti. Některým lidem roboti nevadí a považují je za prostředek v boji s kriminalitou. Jiní je ale odmítají jako další nástroj státního dohledu.

Singapur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatele Singapuru rozdělují všeteční mentorující roboti

Obyvatele Singapuru rozdělují všeteční mentorující roboti | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Roboti dokážou porušování pravidel sami detekovat. Zaměřují se třeba na kouření na zakázaných místech, odhazování odpadků nebo na špatné parkování jízdních kol. Hlídají ale také dodržování protikoronavirových opatření.

Špatně mluví, zato cítí dotek. Vědci z ČVUT získali jako první v Česku na výzkum humanoidního robota iCub

Číst článek

Autonomní mobilní robot nemá žádné zbraně, lidem jen domlouvá a upozorňuje je. Vypadá jako modrobílý bankomat na čtyřech kolech. Opatřený je kamerami, senzory a je v přímém spojení s policisty.

Všechno, co zaznamená, navíc ukládá a data pak zpracovává umělá inteligence. Zatím jde ale jenom o test.

Nové zařízení na dohled nad občany rozdmýchalo debatu o tom, jak moc Singapur své obyvatele sleduje a kontroluje. Některým to nevadí a roboty považují za užitečný nástroj pro boj s kriminalitou.

Jiní v nich ale vidí jasný důkaz narůstajícího státního dohledu. Aktivistka bojující za lidská práva Lee Yi Tingová nad novinkou kroutí hlavou. „Jsme viditelně pod dohledem. Je to až dystopické. A nejhorší je, že to mnohým lidem přijde normální a už to ani nevnímají,“ řekla.

Singapur se chce otevřít světu. Jako první země v Asii povolil přílet očkovaným proti covidu bez karantény

Číst článek

Pro server France 24 si postěžovala, že začíná být normální, aby si lidé v Singapuru prostě dávali pozor na to, co na veřejnosti říkají a dělají – a to mnohem víc než v jiných zemích.

Lidskoprávní organizace asijskou zemi opakovaně kritizují. Příliš prý omezuje svobodu svých občanů. A nejde jen o nějaké dva roboty. Singapur se zhruba 5,5 milionu obyvatel už teď střeží kolem 90 tisíc bezpečnostních kamer.

Konkrétně roboty ale vláda brání, identitu lidí prý zjišťovat nebudou. A na hlídání veřejného pořádku není dost strážníků. Populace Singapuru stárne a pracovní síly ubývá. Roboti jsou tak údajně nejlepším řešením.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme