Meteorické roje, polostínové zatmění Měsíce i Venuše. Co mohou lidé letos pozorovat na noční obloze?

Letošní rok bude proti tomu minulému o něco chudší na astronomické jevy pozorovatelné v Česku. Lidé přesto uvidí třeba částečné zatmění Měsíce a meteorické roje. K Zemi se rovněž přiblíží několik planet, které půjde moct pozorovat pouhým okem – například Mars, Jupiter nebo Saturn.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měsíc

Očima bude možné potemnění Měsíce pozorovat okolo půl osmé zhruba až do tři čtvrtě na devět večer (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

První jev bude vidět už v noci z pátku na sobotu. Půjde o meteorický roj Kvadrantidy. „Bude to jedna z příležitostí, kdy můžeme vidět na obloze krásné meteory. Předpokládáme, že nejoptimálnější doba k pozorování bude v sobotu ráno,“ řekl v České televizi ředitel hvězdárny Valašské Meziříčí Libor Lenža. „Maximum nastává po deváté hodině dopoledne, ale to už je u nás světlo,“ dodal.

Hned patnáctkrát by kosmonauté na vesmírné stanici mohli oslavit Nový rok. Připijí si ale pouze třikrát

Číst článek

Meteory ale můžeme po celém Česku pozorovat už od jedné hodiny v noci. K ránu by nad naším územím mohlo každou hodinu zazářit až 80 meteorů. K pozorování je dobré vybrat si místo dál od města, aby obloha nebyla světelně znečištěná. Ideálním místem jsou podle astronomů hory.

Nejlépe se pozorují vleže. Je proto dobré vzít si s sebou karimatku a spacák. Ke sledování Kvadrantid nepotřebujeme žádný přístroj. Meteory se budou na obloze objevovat náhodně.

Hned desátého ledna bude zase k vidění takzvané polostínové zatmění Měsíce. To je případ, kdy měsíc neprochází přímo stínem Země, ale jen velice blízko.

Měsíc ve stínu Země

„Dojde k takovému zatmavení, jakoby začouzení černým kouřem části Měsíce, která bude nejblíže zemskému stínu,“ vysvětlil mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Polostín uvidíme na té části měsíčního kotouče, kde nejsou tmavá měsíční moře. Zatmění tak bude kontrastnější. Měsíc v té době najdeme asi 35 stupňů vysoko nad východním obzorem v souhvězdí Blíženců. Očima bude možné potemnění pozorovat od půl osmé zhruba až do tři čtvrtě na devět večer.

Velice blízko země bude taky několik planet, například Saturn, Jupiter, Mars nebo Venuše. Ta je na obloze jasně vidět už od prosince jako Večernice.

„Venuše jako Večernice bude velmi jasně svítit na obloze v prvních měsících roku, potom se v létě přesune na ranní oblohu a začne svítat jako Jitřenka téměř až do konce roku,“ popsal Suchan. Nejjasnější planetu oblohy Venuši uvidíme 24. března vůbec nejlépe od roku 2012.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme