Slovenka v týmu NASA. Mladá astrobioložka si vyzkouší život na Marsu

Americká NASA vysílá další posádku, která bude zkoumat možnosti budoucího života na Marsu. Posílá ji na Havaj do nadmořské výšky 2500 metrů. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku vybral pět účastníků této simulované osmiměsíční mise. Mezi nimi je i slovenská vědkyně Michaela Musilová.

Washington/Honolulu Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z misí simulující život na Marsu probíhá v americkém Utahu

Jedna z misí simulující život na Marsu probíhá v americkém Utahu | Foto: Mars Desert Research Station

Michaela Musilová už od dětství sní, že ji raketa vynese do vesmíru, a to konkrétně na Mars. Za sebou už má dvě simulované mise organizované soukromými společnostmi, teď poprvé ji vybrala NASA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenka v týmu NASA. Posádka si vyzkouší život na Marsu. Téma pro zpravodajku Pavlínu Nečáskovou.

Slovenskou astrobioložku čeká osm měsíců v podmínkách, které přesně simulují život na Marsu. Pětičlenná posádka bude po celou dobu pracovat na výzkumu, zároveň bude ale i sledovaným objektem.

„Jde o to vybrat tu správnou posádku a na ní testovat různé extrémní situace, které mohou nastat. Například nám vypnou zásobu elektřiny, že se pokazily solární panely. Nebo ztratíme množství vody. Mohou to být i psychologické testy. V minulých misích někomu oznámili, že jim zemřela blízká osoba,“ přibližuje pro Radiožurnál osmadvacetiletá Musilová.

Na misích už zažila leccos. Věc, která je pro ni asi nejmíň nepříjemná, je omezená hygiena. A proto se z dlouhovlasé blondýny rázem stala dívka s krátkým mikádem.

„Budeme se moct sprchovat jen jednou do týdně, osm minut maximum, proto jsem obětovala polovinu svých vlasů,“ dodává.

Ani jeden Američan

Osm měsíců bude dělat celé posádce společnost také robotické vozítko Androver, které bude součástí výzkumu. Pochází od slovenských vývojářů, jako je Martin Smolák.

Slovenská astrobioložka Michaela Musilová v roce 2016 | Zdroj: čt24

„Androver má v prvé řadě pomáhat při odběru a přenosu geologických vzorků. Druhou funkcí je sběr dat, která pomocí svých snímačů snímá a sbírá. Jsou to například data o prostředí, ve kterém se pohybuje,“ upřesňuje.

Jediná komunikace se Zemí bude pomocí e-mailu. Pokud posádka vyšle dotaz, bude trvat nejméně čtyřicet minut, než jim přijde odpověď.

Do posádky se z tisíců zájemců nedostal ani jeden Američan. Výběr trval patnáct měsíců. NASA pořádá už několikátou podobnou misi v pořadí.

Musilová už v roce 2017 velela podobné simulované misi života na Marsu, která se konala v poušti v americkém Utahu.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme