Sokolu je přesně 150 let

Dnes je to přesně 150 let od okamžiku, kdy byl založen Sokol. Antická idea kalokagathie, tedy dokonalosti těla i ducha nadchla dva české buditele a ti ji později dovedli téměř k dokonalosti. I když zlaté časy Sokola zhatila druhá světová válka a 40 let komunismu, Sokolové existují dál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodit do Sokola je stále atraktivní. Cvičení rodičů s dětmi v Sokole Praha - ilustr. foto

Chodit do Sokola je stále atraktivní. Cvičení rodičů s dětmi v Sokole Praha - ilustr. foto | Zdroj: ČTK

Vznik Sokola popsal pro Český rozhlas současný náčelník Miroslav Vrána: "V roce 1863, v červenci, začali stavět sokolovnu, která dodnes stojí v Sokolské naproti hasičům. Financoval ji Jindřich Fügner. Tělocvična je obrovská, dodnes vyvolává údiv. A 9. prosince 1863 tam začali Sokolové cvičit.“

Heslem při založení Sokola byla věta, rým ze čtyř slov: Paže tužme! Vlasti služme! Bylo jasným programovým vyjádřením a dodnes zdobí mnohé sokolovny.

V Sokole původně cvičili jen muži, ženy a dívky se připojily až později. Sokol se velmi rychle rozšířil i mimo Prahu a v roce 1882 se na Střeleckém ostrově uskutečnil první sokolský slet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zrod a historii Sokola zachytil pro Odpolední radiožurnál reportér Jan Herget

Původní sokolský kroj tvoří kalhoty a kazajka z režného plátna se zapínáním podle vzoru vlastenecké čamary, kulatá čapka ozdobená sokolím pérem a kokardou v červenobílých národních barvách. Autorem návrhu sokolského kroje je Josef Mánes. Na návrh Jindřicha Fügnera kroj doplňuje červená garibaldovská košile.

Josef Mánes také namaloval první sokolský prapor. Patronkou praporu se tehdy stala slavná Karolína Světlá, česká spisovatelka, představitelka májovců.

Za 1. světové války měli Sokolové podíl na vytvoření československých vojsk v zahraničí - československých legií Rusku, Itálii a Francii. Sokolové byli oporou boje za národní a státní samostatnost i v době 2. světové války.

Vlastenecký potenciál se nejvíce projevil v roce 1938. Odhodlání neustoupit nacistické rozpínavosti tehdy na Strahově demonstrovalo téměř 350 tisíc cvičenců:

Sokol vznikl jako první česká tělocvičná organizace v Rakousku-Uhersku v době politické uvolnění šedesátých let 19. století z iniciativy dr. Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera | Foto: Česká obec sokolská

O deset let později, v červenci 1948, byla na Strahově opět napjatá atmosféra. Na tribuně usedl komunistický prezident Gottwald a nad existencí Sokola se začala stahovat mračna. Při tehdejším 11. sletu se tradiční pochod pochod stal i mnohasettisícovou manifestací proti rozpínajícímu se totalitnímu systému.

V socialistické éře pak Sokol pohltila sjednocená tělovýchova. Po roce 1990 ale znovu rozepjal svá křídla, pod kterými aktuálně cvičí asi 180 tisíc sportovců.

Věnují se nejen klasickému cvičení, ale i atletice, basketbalu, judu nebo rokenrolu. Letos v červenci se v Praze uskuteční už XV.všesokolský slet.

Sokol slaví 150 let

Milan Kopp, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme