Samičky lejnožroutů bojují o kravince

Samci i samice brouků lejnožroutů svádějí urputné bitvy. Samci spolu zápasí o samičky, ale něžné pohlaví má k boji ještě závažnější důvod.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samička lejnožrouta (Onthophagus sagittarius)

Samička lejnožrouta (Onthophagus sagittarius) | Foto: Udo Schmidt, licence Creative Commons BY-NC-SA 2.0

Lejnožrouti Onthophagus sagittarius z čeledi vrubounovití žijí na Srí Lance. Mezi brouky jsou výjimkou, protože samice nesou na hlavě delší rohy než samci. K čemu tak impozantní zbraně používají, byla až donedávna záhada. Australští entomologové teď přišli na to, že samicím - stejně jako samcům - rohy slouží jako zbraň. Rozdíl je ale v tom, o co samičky bojují. Jak už napovídá jejich jméno, lejnožrouti se živí trusem býložravců. Samičky z hnoje válejí kuličky, do kterých nakladou vajíčka a pak je zahrabou pod zem. Vylíhlým larvám hnůj slouží jako zdroj potravy, a čím víc ho larva má, tím větší je její šance na přežití.

Ve svých experimentech entomologové lejnožroutům dali jen minimální množství kravinců. O cenný materiál se okamžitě strhly souboje v přetlačování, ve kterých vítězily samičky s delšími rohy. Díky tomu dokázaly "urvat" větší kus hnoje pro tvorbu kuličky a vychovaly více potomků než samičky stejné velikosti, které příroda obdařila skromnější zbraní.

Zdroj: Proceedings of the Royal Society B

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme