Nissan se vzpamatovává z loňského skandálu, pozastavil prohlubování spolupráce s Renaultem

Japonská automobilka Nissan Motor se rozhodla odložit jednání o prohlubování spolupráce s francouzskou automobilkou a partnerem Renault. Chce se totiž soustředit na vlastní oživení. Na výroční valné hromadě to v úterý oznámil generální ředitel Hiroto Saikawa.

Jokohama Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nissan a Renault jednají o spojení firem.

Prohlubování spolupráce Nissanu a Renaultu bylo pozastaveno | Zdroj: Reuters

Valná hromada akcionářů se sešla poprvé od loňského roku po sesazení předsedy správní rady Carlose Ghosna, který vedl Nissan dvacet let, a byl v listopadu minulého roku zatčen a obviněn z finančních pochybení a falšování dokumentů. V Japonsku čeká na soud.

Saikawa se na začátku valné hromady akcionářům omluvil za dopady tohoto skandálu. Automobilce totiž po Ghosnově zatčení prudce klesl zisk, nižší jsou i dividendy Nissanu. Problémy zkomplikovaly i výhled na partnerství s Renaultem, což vyústilo v úterní odložení jednání.

Akcionáři na schůzi dále potvrdili Saikawovi křeslo ve správní radě a schválili nový systém výborů, které mají dohlížet na chod automobilky. Nově tak vznikly výbory nad náhradami, jmenování do funkcí ve správní radě a audit.

Exšéf Nissanu Ghosn bude propuštěn na kauci 103 milionů korun, rozhodl japonský soud

Číst článek

„Naší prioritou je zlepšit výkon, což znamená odsunout jednání o budoucnosti aliance,“ řekl Saikawa akcionářům.

Rozhodnutí Nissanu přišlo jen pár dní poté, co spolu automobilky vyřešily neshody mezi Saikawou a předsedou správní rady Renaultu Jeanem-Dominiquem Senardem ohledně jmenování do nově vytvořeného řídícího výboru Nissanu.

Přetrvávající nejasnosti, zda Nissan a Renault překonají vzájemné neshody ale zůstává. „Aliance byla až dosud úspěšná, protože jsme navzájem respektovali svou nezávislost," citovala Saikawu agentura Reuters.

Renault je největším akcionářem Nissanu s podílem 43,4 procenta. Po japonské automobilce požadoval zařazení dalších zástupců ve výborech, které v Nissanu dohlížejí na audit a jmenování zaměstnanců. Tomu se Saikawa zpočátku bránil, minulý týden ale Senard a generální ředitel Thierry Bollore křesla ve výborech získali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme