‚Celý život projevoval odvahu, statečnost a lidskost.‘ Psychiatr Cyril Höschl převzal Cenu Arnošta Lustiga

Psychiatr a pedagog Cyril Höschl ve středu v poledne převzal Cenu Arnošta Lustiga. Uděluje ji Česko-izraelská smíšená komora a předsedou jejího výboru, který Höschla jednomyslně zvolil, je profesor a lékař Jan Pirk. Höschla ocenili za „odvahu a statečnost, kterou projevoval při pomoci disidentům po roce 1968 při jejich ochraně proti stíhání STB“.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Höschl

Cyril Höschl | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Cyril Höschl je je český psychiatr, popularizátor vědy a vysokoškolský pedagog. V letech 1990 až 2021 působil jako ředitel Národního ústavu duševního zdraví, dříve Psychiatrické centrum Praha. 

Ve středu 3. května se stal jedenáctým laureátem Ceny Arnošta Lustiga a ocenění převzal z rukou premiéra Petra Fialy (ODS) a lékaře Pirka. Cena je udělována za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.

Proč nezvládáte běžný stres? Ptejte se svých rodičů, kolik vám dali přímé lásky, říká Cyril Höschl

Číst článek

„Cenu získal Cyril Höschl po jednomyslném souhlase všech členů výboru, vzhledem k tomu, že celým svým životním postojem naprosto splňoval kritéria pro udělování této ceny,“ prohlásil Pirk.

„Odvahu a statečnost projevoval při pomoci disidentům po roce 1968 při jejich ochraně proti stíhání StB. Lidskost naplňuje svou každodenní prací pro nemocné s psychickými problémy, což jsou pro většinu lidí těžko uchopitelná onemocnění. Spravedlnost je dána jeho přístupem pomoci všem pacientům, a to bez rozdílu,“ zdůraznil Pirk.

Sám Höschl vnímá odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, tedy vlastnosti, které Cena Arnošta Lustiga vyzdvihuje, jako nikdy nekončící boj za svobodu.

„Svobodu považuji za hodnotu nejvyšší. Není nikdy vybojována definitivně, není zaručena, ve všech dějinných i životních etapách je ohrožena a hodnoty, jež Cena Arnošta Lustiga představuje, jsou jejími garanty. I v dobách, jež nepřinášejí zrovna věznění za vaše názory, je pořád prostor uplatnit péči o tyto hodnoty nadstandardním způsobem,“ je přesvědčen Höschl.

I bez listopadu 1989 bychom asi byli tam, kde teď. Byla by to evoluce místo revoluce, říká psychiatr Höschl

Číst článek

Po listopadu 1989 byl Cyril Höschl prvním svobodně zvoleným děkanem 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1990 až 1997). V letech 1990 až 2020 byl přednostou Psychiatrické kliniky 3. LF UK v Praze, mezi lety 2007 a 2008 vedl Evropskou psychiatrickou asociaci (EPA) a následně byl mezi lety 2008 až 2009 prezidentem Federace evropských lékařských akademií (FEAM).

Je také zakládajícím členem Učené společnosti ČR a mimo jiné laureátem ocenění Česká hlava (2008). Napsal pět knih a řadu učebnic.

Jako první dostal Cenu Arnošta Lustiga za rok 2011 pražský biskup Václav Malý. Dalšími nositeli se postupně stali legendární česká hlasatelka Kamila Moučková, zakladatel Dobrého anděla Petr Sýkora, spisovatel Jiří Stránský, někdejší mluvčí Charty 77 Dana Němcová nebo generál Karel Řehka, desátým laureátem byl Šimon Pánek.

Cenu Arnošta Lustiga uděluje Česko-izraelská smíšená obchodní komora a laureáta vybírá Výbor ceny složený z mimořádných osobností českého veřejného života.

kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme