Drogy v Česku: evropské trendy se u nás neodráží, prodej se přesunul i na sociální sítě

V zemích Evropské unie se ročně prodají drogy za 30 miliard eur, v přepočtu je to asi 765 miliard českých korun. Vyplývá to ze Zprávy o drogových trzích, kterou v úterý představila unijní agentura pro drogy a Europol. Drogy jsou podle ní díky novým obchodním kanálům stále dostupnější. Zpráva zmiňuje i vazby na Česko. Právě ze střední Evropy totiž nejčastěji pochází metamfetamin, neboli pervitin.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigareta marihuany

Nejrozšířenější drogou v Evropě je i nadále konopí | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nejrozšířenější drogou v Evropě je i nadále konopí. Zpráva o drogových trzích odhaduje, že se každý rok v Evropské unii prodá marihuana za necelých 300 miliard korun, což je asi 40 procent celého drogového trhu. Na druhém místě je kokain s 31 procenty. Čtvrtinu trhu tvoří heroin a jiné opioidy. Právě jejich užívání má podle Unie a Europolu nejhorší dopady.

Policie zadržela cizince, který prodával v centru Prahy kokain. Dopadla ho v Týnské, přihlížející tleskali

Číst článek

Evropské trendy se na české drogové scéně přímo neodráží. Podle národní protidrogové centrály je totiž český trh s drogami specifický v tom, že mu dominuje výroba a hlavně užívání metamfetaminu. Nelegální výroby českého pervitinu se v Česku týkala skoro polovina případů, které kriminalisté z protidrogové centrály loni řešili.

Střední Evropa a Česko je dokonce podle zprávy dál místem, odkud metamfetamin pochází nejčastěji. V absolutních číslech ovšem jeho produkce nejspíše neroste. Podle Jakuba Frydrycha z protidrogové centrály jde o to, že zpráva vychází z počtu odhalených výroben. Těch se podle něj v Česku sice podařilo najít dost, jsou to ovšem drobné varny, ne velkovýrobny.

Česko převažuje

„Pokud se podíváme na počet odhalených laboratoří na výrobu metamfetaminu, Česká republika opravdu převažuje. Není tomu tak s pohledem na velkou oblibovou výrobu,“ uvedl Frydrych. Ročně odhalí čeští kriminalisté zhruba 240 malých varen a asi 10 velkých.

Z narcos se stali zaměstnavatelé i soudci. O násilí v Mexiku s amerikanistkou Březinovou

Číst článek

Největších problémů z hlediska nelegálních drog je v Evropě podle zprávy hned několik. Dostupnost drog je podle ní celkově stále velmi vysoká. S tím souvisí také nové způsoby distribuce zakázaných látek.

„Využívají se podstatně více sociální sítě a prodej přes internet. Využívají se k tomu i virtuální měny. De facto se to všechno překlápí do toho online prostředí,“ uvedla vedoucí Vládního odboru protidrogové politiky Jarmila Vedralová.

Právě řešení online drogové kriminality je věc, ke které evropská agentura členské státy vyzývá.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme