Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy

Rozhlasový dokument přináší svědectví pracovníka Etnologického ústavu AV ČR Michala Pavláska z ostrova Lesbos. Místo představuje bránu migrantů do Evropy, její symbolické předsálí, kde se zároveň rozhoduje, kdo bude vpuštěn dále a komu dveře do starého kontinentu zůstanou uzavřeny. Reportáž z místa na samém prahu Evropy nabourává představu o Evropě, která se dokáže opevnit proti vnějšku jako nějaká středověká pevnost.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry z vyhořelého uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos

Záběry z vyhořelého uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V roce 2015 obcházel Evropou strašák migrační krize, šířila se migrační panika, začaly vznikat hraniční zdi lemované žiletkovými dráty a ve Středozemním a Egejském moři souostroví uprchlických táborů. Jejich synonymem se stala nechvalně známá Moria na ostrově Lesbos. Přestože tábor shořel, ostrov dál zůstává klíčovým místem, kde se rozhoduje o dalším osudu běženců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý dokument Neříkej mi uprchlík

Dokument posluchače zavede za bývalým ředitelem uprchlického tábora Stavrosem, vedoucím organizace Iliaktida Antonisem zajišťujícím péči dětem prostřednictvím českých dárců, Renatou a Memem, česko-syrským párem, kteří se našli v uprchlickém táboře, a žadatelem o azyl Rouddym, hudebníkem z Konga. Z jeho vyprávění pochází i název dokumentu.

„Poslyš, já fakt nechci, aby mne svět nazýval uprchlíkem! Já jsem Rouddy, jsem z Afriky a jsem člověk. A dělám jen to, na co mám právo: snažím se přežít a najít si své místo. Jen mám na sobě razítko ‚Jsi uprchlík‘. Když si tady chceš zajít třeba do kavárny, nepustí tě dovnitř. ‚Ty jsi uprchlík?‘ Řeknu: ‚Ano, jsem, ale jsem taky člověk!‘,“ svěřuje se Rouddy v dokumentu.

Viděly znásilňování i smrt. Díky nám snad neskončí na ulici, říká lékařka o pomoci uprchlickým dětem v Řecku

Číst článek

Autor dokumentu mapuje, jaký příběh řecký ostrov vypráví o Evropě jako takové. Nestala se z tohoto řeckého ostrova laboratoř budoucí evropské migrační politiky? Co se v ní potom zrcadlí z našeho vztahu k obyvatelům jiných částí světa? Proč vůči nedůstojným podmínkám uprchlíků nezůstali lhostejní někteří Češi? Co dnes vlastně znamenají hranice Evropy a konečně, co se může stát, když na nich budeme lpět až příliš?

Dokument vznikl s podporou SAV21 (program Společnost v pohybu a veřejné politiky).

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme