Robert Sedláček: Útoky na veřejnoprávní média se mě dotýkají

„Necítím ani lítost, ani zklamání. Jestli si někdo myslí, že sedím doma a pláču nad projevem Miloše Zemana, nebo chodím po lese a trápím se nad tím, proč něco řekl, tak ne,“ říká režisér a scenárista Robert Sedláček v pořadu Osobnost Plus.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Sedláček

Robert Sedláček | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Trápím se pouze z hlediska profesní sounáležitosti tím, jakým způsobem se chová k veřejnoprávním médiím,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Robert Sedláček

„Veřejnoprávní média jsou dnes jediným garantem jakési plurality ve společnosti. To s sebou samozřejmě nese fakt, že někdo řekne názor, který se nám nemusí výrazně líbit, nebo že převáží jedna část subjektivity. Řeči o objektivitě jsou další forma manipulace. Nic objektivního není, je jen úhel pohledu.

Nikdy nezapomenu na deník Goebbelse. Když chtěl rušit Allgemeine Zeitung, zapsal si, že novinařina je o tom, aby informovala, ne aby měla nějaké názory. S tím bytostně nesouhlasím. A vždycky, když někdo útočí na veřejnoprávní média, tak se mě to dotýká, protože jsem člověk vzniklý duší z neklidu 90. let a nesu ho sebou."

Nechutné zvíře masy lidí

Sedláček se utkal před čtyřmi lety s ostrou reakcí na přijetí státního ocenění z rukou prezidenta Zemana. „Potvrdil jsem si své předsudky. Když se lidé dají dohromady, není to dobře. Mám rád, když je každý člověk zvlášť a sám za sebe, Ale když vznikne dav, je to takové nechutné zvíře. Jsem individualista, solitér, tulák, ale i to, jak mě vidí jiní lidé,“ říká tvůrce.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Dozvíte se také, kde Robert Sedláček relaxuje, nebo co mu dává energii.

Robert Sedláček

Pochází ze Zlína. Vystudoval dokumentární tvorbu na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. V roce 2006 natočil svůj první celovečerní film Pravidla lži, částečně přepracovaný ze svého tehdy tři roky starého dokumentu Dlouhá kocovina. Věnuje se i politickým dokumentům a v roce 2007 natočil pro Českou televizi Brno dokument Miloš Zeman – nekrolog politika a oslava Vysočiny. Jeho nejnovější film se zabývá životem Jana Palacha.

Lucie Vopálenská, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme