Když doverbujete, je to jako běžet kilometr na čas, smějí se mladí mistři v tradičním verbuňku

„Verbuňk je starý sólový i skupinový mužský tanec, který vznikl, když se chodilo na vojnu – tancem se loučili a ukazovali před dívkami,“ vysvětluje Marek Salay, který odmalička nosí kroj.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Salay vyhrál v roce 2020 finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku

Marek Salay vyhrál v roce 2020 finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

„Jezdíme spolu po hodech a plesech a držíme se tohohle životního stylu,“ říkají mistr světa ve verbuňku Marek Salay a vicemistr světa ve verbuňku Karel Vlašic o svém vztahu k folkloru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosté Apetýtu: Marek Salay a Karel Vlašic

Důkazem zájmu veřejnosti je i vysoká účast na hodových slavnostech, které jsou v „jejich“ Podluží v oblibě.

Při tanci se hodnotí zpěv i zápal chlapce, který přijde soutěžit. Dodržovat se musí i regionální charakter verbuňku.

Zapomínat se nesmí ani na čistotu kroje – i to sledují porotci v soutěžích. U tance zabírá celé tělo a je nutné být zpevněný – nejvíce dostávají u tanečníků zabrat stehna, klouby i kyčle.

Karel Vlašic (vlevo) a Marek Salay | Foto: Ludmila Opltová | Zdroj: Český rozhlas

„Když doverbujete, tak to má podobný vliv, jako běžet kilometr na čas,“ přirovnává nutnost fyzické zdatnosti Marek Salay.

Musí si soutěžící upravit před vystoupením jídelníček? Má vítězství výhodu do následujícího ročníku soutěže? Co nejhoršího se při tanci může stát? O tom si povídali Marek Salay a Karel Vlašic s Jarkou Vykoupilovou v Apetýtu. Poslechněte si rozhovor, audio najdete výše.

Jarka Vykoupilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme