‚Covid zvyšuje riziko potratu i předčasného porodu.‘ Lékaři doporučují, aby se těhotné očkovaly co nejdřív

Pomalejší růst plodu, předčasný porod i smrt ještě nenarozeného dítěte – i to může způsobit covid-19 v případě, že jím onemocní těhotná žena. Česká vakcinologická společnost i Gynekologicko-porodnická společnost proto těhotným doporučují, aby se nechaly naočkovat co nejdřív. Řada nastávajících matek má přitom z vakcíny stále strach, někdy je odrazuje i jejich lékař.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotná žena během pandemie koronaviru

Podle gynekologa a porodníka Jiřího Vojtěcha jsou rizika spojená s onemocněním pro těhotné tak vysoká, že by se měly nechat očkovat proti koronaviru co nejdříve | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„V tuhle chvíli nejsem očkovaná. Proti je to, že nevím, co to udělá s mým tělem, co to udělá s plodem. A pro je zase to, že nevím, jaký bude mít ten covid průběh, kdybych to popřípadě chytla,“ popisuje svoje obavy Radiožurnálu maminka z Mladoboleslavska, která je teď ve třetím trimestru těhotenství. Gynekolog i praktický lékař jí očkování doporučují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pomalejší růst plodu, předčasný porod i smrt ještě nenarozeného dítěte – i to může způsobit covid-19 v případě, že jím onemocní těhotná žena. Téma Jany Magdoňové

„Ano, řešila jsem to s oběma, ti mi to doporučují. Ale zase třeba dětský lékař mi to vůbec nedoporučuje,“ říká.

Ve třetím trimestru je i Barbora Loušová. Očkovat se nechala před měsícem.

„Vzhledem k tomu, že mi třetí trimestr vyšel na zimu, kdy jsem čekala, že bude nejspíš zase další vlna, tak jsem se chtěla chránit a chtěla jsem chránit i malýho. Zároveň jsem slyšela podle všech těch výzkumů, které jsem četla, že protilátky malému už takhle můžou jít, protože jsem u konce těhotenství. Ale přes placentu se mu nedostává ta očkovací látka jako taková, takže jsem tomu věřila,“ popisuje.

Těhotné ženy by se měly nechat očkovat proti koronaviru, doporučují nově vakcinologové

Číst článek

Bála se sice nežádoucích účinků vakcíny, nakonec ji ale jen bolela paže v místě vpichu. A přestože se týden po druhé dávce nakazila koronavirem, nemoc u ní měla jen mírný průběh.

„Nebyla jsem ještě plně očkovaná. I tak jsem doufala, že to trochu pomůže a že nebudu mít ty příznaky tak vážné. Což se nakonec fakt stalo, takže jsem byla velmi ráda, že jsem si očkování dala, protože mám pocit, že jsem tak ochránila sebe i malého,“ dodává Barbora.

Potrat kvůli covidu

Pro neočkované těhotné ženy ale může být podle lékařů covid-19 nebezpečný. Několik jich léčil i primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice Kyjov Jiří Vyhnal.

„Jedna to úplně bez problémů dala, byla tady do druhého dne. Ta druhá byla ale potom přeložená do Brna, protože její stav se horšil a byla vybraná jako horký kandidát na překlad těch, řekněme, nejperspektivnějších, protože v Brně mají možnost ECMO (mimotělní podpora života – pozn. red.) a ještě jiných technologií,“ říká lékař Radiožurnálu.

Vzpomíná i na nedávný smutný případ 27leté pacientky: „Ta byla v prvním trimestru, takže ten plod potratila v rámci covidu. Skončila na plicní ventilaci v kritickém stavu. Jediné, co bylo přitěžujícím faktorem, byla obezita.“

Rizikovější delta

Těžké případy musí řešit také vedoucí lékař porodního sálu Gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře v Praze Jiří Vojtěch.

„Za loňský rok těch žen bylo klidně sto. Samozřejmě ne každá z nich vyžadovala pobyt na jednotce intenzivní péče ve smyslu ARO, ale spousta z nich měla komplikace a musela například předčasně porodit kvůli covidu,“ uvádí Vojtěch.

‚Řeknou si, že jsem blázen.‘ Většina těhotných a žen po porodu s úzkostmi a depresemi nevyhledá pomoc

Číst článek

Současná varianta delta je pro těhotné ještě rizikovější. „Máme v tuhle chvíli dostatek dat na to, že můžeme říci, že skutečně covid a zejména varianta delta zvyšují riziko úmrtí plodu v děloze, zvyšuje riziko předčasného porodu a zvyšuje například riziko preeklampsie, což jsou poměrně závažné těhotenské patologie, které nejenom že ovlivňují matku, ale můžou zahubit i dítě,“ varuje Vojtěch.

Podle dat amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí u těhotných nakažených variantou delta vzrostl počet mrtvých narozených dětí o 400 procent.

Podle gynekologa a porodníka Jiřího Vojtěcha jsou rizika spojená s onemocněním pro těhotné tak vysoká, že by se měly nechat očkovat proti koronaviru co nejdříve.

Jak upozorňuje, neexistují data o tom, že by očkování bylo pro budoucí matku nebo nenarozené dítě nebezpečné, a to ani v prvním trimestru. Těhotné ženy se tak stejně jako další rizikové skupiny mohou nechat očkovat posilující třetí dávkou už po pěti měsících.

Dění ohledně koronaviru sledujeme v online reportáži.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme