1:0 pro VŠE. Soud odmítl přiznat Ševčíkově žalobě kvůli odvolání z čela fakulty odkladný účinek

Bývalý děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) Miroslav Ševčík se do vedoucí pozice prozatím nevrátí. Městský soud odmítl jeho podané žalobě přiznat odkladný účinek, protože Ševčíkovi odvoláním nevznikla neúměrně větší újma než vysoké škole, kdyby soud odkladný účinek přiznal. Serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to potvrdil mluvčí soudu Adam Wenig.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 18:29 23. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Ševčík

Miroslav Ševčík | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Miroslav Ševčík skončil v čele národohospodářské fakulty v prosinci loňského roku poté, co ho rektor vysoké školy Petr Dvořák kvůli dlouhodobému poškozování dobrého jména školy odvolal. Bývalý děkan se rozhodl bránit před soudem a podal proti rozhodnutí rektora správní žalobu.

V ní navrhoval, aby platnost rozhodnutí o odvolání soud odložil do té doby, než projedná celou žalobu. Předseda senátu měl na takové rozhodnutí 30 dní a ke kroku nakonec nepřistoupil.

Soudce porovnával, jaké újmy vznikly Ševčíkovi a jaké vysoké škole. „Soud neshledal důvody pro závěr, že žalobcova újma je pro něj nepoměrně větší, než jaká přiznáním odkladného účinku může vzniknout právě VŠE v Praze,“ uvedl v pátek Wenig.

Ševčík zažaloval Vysokou školu ekonomickou kvůli svému odvolání. Chce se vrátit do čela fakulty

Číst článek

Znamená to tedy, že se Ševčík zatím do čela fakulty nevrací a jeho pravomoci nadále vykonává proděkanka pro studium Adéla Zubíková. Kompletní žalobu soud teprve začne projednávat.

Wenig navíc uvedl, že i kdyby soud přiznal odkladný účinek žaloby, stále by se na rozhodnutí rektora o odvolání muselo nahlížet jako „na zákonné a věcně správné“.

„Soud proto k přiznání odkladného účinku přistupuje jen tehdy, shledá-li enormní nepoměr mezi újmou vzniklou žalobci na straně jedné a újmou, jež by přiznáním odkladného účinku mohla vzniknout jiným osobám. V nyní rozhodované věci soud takový nepoměr neshledal,“ vysvětlil mluvčí.

Reakce rektora

„Vzhledem k tomu, že jsem se rozhodl se souhlasem Akademického senátu VŠE odvolat docenta Ševčíka z funkce děkana z důvodů, které jsem v rozhodnutí uvedl, tak jsme ani návrh na odkladný účinek žaloby nepovažovali za důvodný. A soud nepřiznal žalobě odkladný účinek, což i podrobně odůvodnil,“ sdělil Dvořák serveru iROZHLAS.cz.

„Rozhodnutí, které jsem učinil, je natolik závažné, že jsem ho důkladně zvažoval a jsem tedy i připraven toto rozhodnutí obhajovat,“ dodal.

Ševčík podle svých slov obdržel usnesení městského soudu v Praze, které očekával. „Podle vyjádření samotného soudu se dá předpokládat, že bude rozhodovat rychle. Žaloba je v jednání a já tedy budu čekat na rozhodnutí soudu,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Ševčík.

V rozporu se svobodou projevu

Odvolaný děkan podal žalobu již téměř před měsícem. „Správní žaloba směřuje proti rozhodnutí rektora. Spěchal jsem, jak jen to šlo, protože ta žaloba je poměrně dlouhá,“ řekl tehdy. Ševčíka v tomto případě zastupuje bývalý prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.

Ševčíkovi vadí ‚politický bossing‘. Spor s rektorem VŠE chce řešit u soudu

Číst článek

V žalobě je podle Ševčíka vyjmenována celá řada pochybení včetně diskriminace a šikanózního postupu. „Je to v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu, se svobodou shromažďovací. V rozhodnutí jsou potlačovány akademické svobody,“ uvedl. 

V případě, že by soud rozhodl v Ševčíkův prospěch, mohl by zrušit rozhodnutí o odvolání, a tím Ševčíka do křesla v kanceláři ve třetím patře vrátit. Akademický senát fakulty ale po pátečním rozhodnutí vyhlásí nové volby děkana.

Snahy o odvolání Ševčíka odstartovaly poté, co se děkan 11. března 2023 zúčastnil demonstrace na Václavském náměstí v Praze. Následně ho novináři vyfotografovali, jak ho vytlačují těžkooděnci ze schodů Národního muzea. Desítky lidí, které se před tím účastnily demonstrace Česko proti bídě, požadovaly stažení ukrajinské vlajky z čela budovy.

Děkan, který má za sebou několik kontroverzních momentů, dlouhodobě odmítá, že by poškozoval dobré jméno VŠE nebo fakulty, kterou vede. Snižující se počty studentů NF VŠE vysvětluje náročností studijních oborů a zdůrazňuje, že spolupracuje s jinými fakultami, s veřejným sektorem a základními a středními školami.

Dále trvá na tom, že se ničeho sporného nedopustil a splnil všechny dřívější požadavky rektora: přestal působit jako ekonomický expert hnutí Trikolora nebo odmítl další vystupování na demonstracích. Působení v čele fakulty považuje za úspěšné. Míní, že manažersky neselhal.

Ševčíkovy kontroverze

  • V roce 2014 měl zneužít Miroslav Ševčík už jako děkan VŠE modrý majáček. Využil ho v koloně na dálnici D5 a v takto označeném autu odjel v protisměru, v pruhu uvolněném řidiči pro sanitky. Vysvětloval to tím, že vezl zraněnou ženu do nemocnice.
  • Šéf národohospodářské fakulty působil jako ekonomický expert hnutí Trikolora. Podle serveru Seznam Zprávy den před sněmovními volbami v roce 2021 využil získané kontakty ze systému školy a využil je při reklamě na své politické angažmá.
  • V září loňského roku Ševčík vystoupil na protivládní demonstraci, za přednesený projev si vysloužil kritiku rektora. „Bylo mi až líto profesora Fialy, když seděl na hanbě v Evropském parlamentu a musel jako malý smrad poslouchat výblitky člena Evropského parlamentu Guya Verhofstadta. Bohužel si je nechal líbit. Kdyby měl koule, tak by mu dal alespoň slovně po hubě za jeho nehorázné řeči,“ říkal Ševčík před davy na Václavském náměstí.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme