Advokátní komora se brání nařčení policie z daňových přečinů. Podle předsedy jde o dehonestaci

Předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek se ohradil proti tomu, že policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu ve své výroční zprávě spojila advokáty s organizovanou daňovou trestnou činností. Konstatování je podle něj paušalizující, lživé a hrubě dehonestující. Jirousek to uvedl v otevřeném dopise policejnímu prezidentovi, na který ve čtvrtek advokátní komora upozornila na svém twitterovém účtu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Jan Švejdar

Jirousek se kvůli zprávě chce sejít s policejním prezidentem Janem Švejdarem. | Zdroj: Policie České republiky

Národní centrála proti organizovanému zločinu zveřejnila výroční zprávu za rok 2018 minulý týden. V části, která informuje o loňských trendech v daňové trestné činnosti, uvedla bez dalších podrobností i to, že „je patrné časté zapojení advokátů a daňových poradců jako řídicích článků organizovaných skupin.“

Podvodný byznys s oddlužením: některé agentury si za něj stále účtují víc, než povoluje zákon

Číst článek

„Paušální dehonestace, jíž se nám dostalo jednou obecnou větou zařazenou do veřejné Zprávy 2018, je vůči našemu stavu jednoduše hanebná, navíc, což je snad ještě důležitější, podrývá kredit advokátů u občanů a ve společnosti vůbec, v souhrnu pak podrývá důvěru v právní charakter státu,“ reagoval Jirousek.

Schůzka se Švejdarem

„Takto pojatou veřejnou ‚informaci‘ nelze označit jinak než jako lživou a vůči drtivé většině advokátního stavu, který svou činnost vykonává v souladu s etickým kodexem, za urážlivou,“ pokračoval. U policejního prezidenta Jana Švejdara se domáhá toho, aby Národní centrála proti organizovanému zločinu zmíněnou pasáž ze zprávy vyňala. Vyzval ho ke schůzce s tím, že jeho odpověď s návrhem termínu setkání očekává v září.

„V roce 2018 bylo ohledně daňové trestné činnosti zahájeno stíhání tří advokátů a jednoho koncipienta a pouze v jedné věci (sic!) byla součástí kvalifikace uvedena účast na organizované zločinecké skupině!“ zdůraznil předseda komory. Doplnil, že představenstvo České advokátní komory rozhodovalo o pozastavení činnosti advokátů ještě ve třech dalších obdobných případech, které se však týkaly stíhání zahájených v roce 2015. O vyškrtnutí ze seznamu advokátů podle něj komora loni rozhodla v jediném případu daňové činnosti.

Jirousek poukázal na to, že advokátů je 13 501 a koncipientů 2905, a že tvrzené „časté zapojení advokátů“ tedy loni reálně zahrnovalo 0,03 procenta advokátního stavu.

Podotkl také, že členové policejního sboru jsou častými klienty advokátů, ať už při rozvodech, majetkových sporech, u převodů nemovitostí, nebo i v trestních procesech. „Ale nikdy bych si nedovolil z pozice své funkce oznámit veřejnosti, že ‚u trestné činnosti, kterou se v rámci obhajob zabývají advokáti, je patrné časté zapojení členů Policie ČR‘,“ poznamenal.

Jirousek dopis odeslal jak Švejdarovi, tak na vědomí i ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) a šéfovi Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiřímu Mazánkovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme