OVĚŘOVNA: ‚Brno poskytlo nevýhodný dar Ukrajině.‘ Jde o sedm let starou dotaci a částky také nesouhlasí

Řetězové e-maily šířící se především na jihu Moravy „cupují“ brněnskou dotaci, kterou zastupitelé poskytli neziskové organizaci Nesehnutí na materiální pomoc. Autoři zprávy však pouze oživili sedm let starý hoax a zneužívají ho pro současnou krizi. V dalším díle seriálu Ověřovna! se server iROZHLAS.cz zaměřil nejen na uvedení částek na pravou míru.

OVĚŘOVNA! Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovezené balíky s humanitární pomocí s nápisem „Pomoc českého národa“.

Dovezené balíky se současnou humanitární pomocí s nápisem „Pomoc českého národa“. Ilustrační foto | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Obsah řetězového e-mailu je jasný: město Brno poskytlo neziskové organizaci Nesehnutí finanční dar 300 tisíc, aby nakoupila kojeneckou vodu a dopravila ji do Charkova. Má to ale háček, z celkové částky šlo na nákup vody pouze 12 221 korun. Zbylých 288 tisíc měla organizace rozdělit na přípravu projektu, personální náklady, stravné nebo mediální prezentaci.

Realita ovšem kazí autorovi e-mailu celý příběh. Finanční dar sice Brno neziskovce poskytlo, stalo se tak ale již v roce 2015 a nebylo to na kojeneckou vodu, ale na různé druhy základních potravin a humanitárního materiálu. Cílená pomoc putovala do ukrajinského Charkova, kde se shromažďovali lidé prchající před konfliktem na východě Ukrajiny.

NARAZILI JSTE NA DEZINFORMACI?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. Už ověřené informace naleznete zde.

Celková výše poskytnuté dotace skutečně tehdy činila 300 tisíc korun, celých 273 970 korun však využila organizace na nákup základních potravin. „Ostatní výdaje zahrnovaly například přípravu cestovních dokladů, překladatelské práce, platbu za parkoviště a podobně,“ napsal serveru iROZHLAS.cz brněnský mluvčí Filip Poňuchálek.

Proti šířené zprávě se ohradila i nezisková organizace, která materiální pomoc před sedmi lety do Charkova dodávala. „Smyšlená zpráva předkládá nepravdivé vyúčtování daru od vedení města. Jejím účelem je znehodnotit práci neziskových organizací a odradit veřejnost od další podpory. Celý dar jsme přitom využili dle schváleného rozpočtu, jak jsme už v minulosti prokázali,“ uvedl za hnutí Marek Hadrbolec v tiskové zprávě.

Sedm tun luštěnin

V rámci původní sbírky se hnutí podařilo vybrat téměř 800 tisíc korun. Za 394 389 korun organizátoři pořídili sedm tun pohanky, luštěnin a obilovin, tisíc kusů rostlinného oleje, 1,7 tuny cukru, 200 kilogramů čaje nebo dvě tuny ovesných vloček. Za zbylých cca 400 tisíc poté vypravili kamion s 21 tunami humanitárního materiálu.

Nesehnutí také na svém webu uvedli, že první takový hoax se poprvé objevil už v roce 2015 na webu zitzbrna.cz, který byl zaregistrovaný na tehdy opozičního politika Libora Šťásku (ODS). V článku stálo i vyúčtování celé akce. Například: 51 250 korun příprava projektu, 126 800 korun doprava, ubytovné, stravné, 64 729 korun mediální propagace a sociální sítě.

OVĚŘOVNA: ‚Vyhodila‘ Univerzita Karlova ruskou studentku? Ověřili jsme reportáž Russia Today

Číst článek

„45 000,- Kč padne na ‚mzdy‘ lidí z hnutí NESEHNUTÍ, kteří nemají jiné zaměstnání a žijí z takto povedených akcí, jako je tato HUMANITÁRNÍ POMOC PRO CHARKOV. Jak nám koordinátorka akce přiznala, pan náměstek primátora Brna se do ukrajinské metropole také moc těší. Jedno balení vody chce totiž místní samosprávě předat osobně brněnský náměstek Hollan z hnutí Žít Brno,“ poštvává e-mail.

Abychom to tedy shrnuli: Brno sice takovou dotaci poskytlo, stalo se tak ale v roce 2015. Z celkem tří set tisíc na konkrétní pomoc putovalo ze sumy přes 91 procent. Částky uvedené v řetězovém e-mailu jsou zcela smyšlené. Náměstek Matěj Hollan na úřadě již několik let nepůsobí.

Server iROZHLAS.cz se dlouhodobě věnuje vyvracení dezinformací v seriálu Ověřovna! V předešlých dnech objasnil například ruské dezinformační video o vyhození moskevské studentky z Univerzity Karlovy v Praze nebo zprávy o tom, že ukrajinské děti dostávají přednost před českými při zápisu do mateřských škol.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme