Čeští turisté jsou stále zodpovědnější. Sjednávají si více cestovního pojištění

Letní dovolená nemusí být vždy úplně idylická. Obzvlášť, když se v zahraničí zraníte. Jen za první červencové dny už pojišťovny řešily stovky případů svých klientů. Většinou šlo o řezné rány a odřeniny, nejčastěji v Bulharsku a Řecku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté u moře

Turisté u moře | Zdroj: Reuters

Deset stehů a jizva přes celé koleno, takovou vzpomínku si přivezl pan Aleš z dovolené na Jadranu. Při kurzu windsurfingu totiž nezvládl řízení a narazil na útes.

„Byl to snad druhý nebo třetí den, kdy jsem získal nějakou jistotu na prkně. Při silnějším větru, když jsem zápasil s plachtou, mě vítr poslal do moře a pod vodou se skrýval útes,“ popisuje Aleš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští turisté si stále častěji sjednávají cestovní připojištění. Natáčela o tom Zuzana Švejdová

Úhrada v nemocnici se vyšplhala na desítky tisíc korun. Díky cestovnímu pojištění ale Aleš nemusel platit ani korunu.

Právě lidí, kteří holdují adrenalinovým sportům, přibývá. Vyhledává je už každý desátý Čech, jak vyplývá z loňského průzkumu společnosti NMS. Jenže na rizikové nebo extrémní sporty se základní pojistka nevztahuje.

Češi jsou však rok od roku zodpovědnější. Na cesty se proto připojišťují, dodává Jiří Paták ze serveru Chytrý Honza:

„Trendem posledních let je to, že si Češi začínají sjednávat cestovní pojištění i včetně různých připojištění. Pojištění třeba ztráty zavazadel, asistenční služby, úrazové pojištění, případně pojištění rizikových sportů, jako je rafting, kajaking a podobně. Průměrná pojistky už dosáhla téměř 400 korun. Ta cena pomalu stoupá a je to dáno právě tím, že se Češi připojišťují.“

Pro případ úrazu se chrání asi polovina lidí mířících za hranice. Čtyři lidé z pěti stojí i o pojištění odpovědnosti pro případ, že by třeba zavinili úraz někomu dalšímu.

Turisté u moře | Foto: Reuters

Jen třeba ERV Evropská pojišťovna za první dva červencové týdny řešila už 700 případů, říká její mluvčí Vlastimil Divoký:

„Nejčastěji komplikace se zažíváním. Druhým nejčastějším případem, kvůli kterému se na nás lidé obracejí, jsou záněty středního ucha. Pojišťovna ale bohužel musela řešit taky několik větších případů, které se týkaly srdečních onemocnění a dokonce i dvě úmrtí.“

Ceny pojistek se liší. Nejlevnější varianta stojí už 11 korun na den, nejdražší pak přes stokorunu. Základní nabídka zahrnuje většinou jen léčebné výlohy. Každý sedmý Čech podle společnosti Chytrý Honza přesto vyráží do zahraničí bez pojistky. Taková dovolená se jim ale může prodražit. V případě nemoci nebo úrazu je totiž ošetření může vyjít i na statisíce korun.

Nespoléhat na Evropský zdravotní průkaz

To potvrzuje i Václav Bálek z Allianz pojišťovny, která jen za první prázdninový týden řešila už stovky pojistných událostí z cest:

„Takový zánět zubu v Německu vás přijde na 9500 korun, zlomenina nohy v Chorvatsku vyjde na více než 10000 korun, zlomená noha v Rakousku, když je tam komplikace, na více než 220 tisíc, slepé střevo v Egyptě na více než 100 tisíc korun.“

Při cestách za hranice by lidé neměli spoléhat ani na Evropský zdravotní průkaz. Ten totiž kryje jen nejnutnější ošetření, a to jen ve státem provozovaných zařízeních. Nezahrnuje převoz do nemocnice, ani třeba asistenční služby.

A pozor by si lidé měli dávat i u takzvaných pojistných výluk. U nich totiž pojišťovna peníze nevyplácí. Jde například o úraz vzniklý pod vlivem alkoholu nebo taky u chronických nemocí, jako je třeba astma.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme