CVVM: Češi považují za největší hrozbu mezinárodní organizovaný zločin

Češi mají podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění největší obavy z mezinárodního organizovaného zločinu. Podle obyvatel České republiky nejvíc ohrožuje mír a bezpečnost naší země. Shodlo se na tom 63 procent dotázaných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samopaly, pušky a pistole

Samopaly, pušky a pistole | Foto: Policie ČR

Dalšími hrozbami jsou podle účastníků průzkumu teroristické skupiny nebo jednotlivci a světová ekonomické krize. Té se bojí víc než polovina dotázaných z celkem 981 osob.

„Názor na reálnost hrozeb statisticky významně ovlivňuje pohled do budoucna jak na českou společnost, tak na budoucnost lidstva obecně,“ uvádí v tiskové zprávě CVVM.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích průzkumu mluvil ve vysílání Radiožurnálu jeho autor Michal Tuček z CVVM.

Tři pětiny oslovených lidí se do budoucnosti vlastní a svých blízkých dívají optimisticky, naopak budoucnost české společnosti a lidstva vidí stejný podíl lidí spíše negativně.

Uprchlíci ani cizinci velká hrozba nejsou

Za velkou hrozbu nepovažuje uprchlíky z jiných zemí, ani cizince žijící na našem území většina populace. Podobně jsou hodnoceny krajně pravicové a krajně levicové skupiny.

Nejmenší hrozbu pro bezpečnost republiky z pohledu veřejnosti představuje činnost cizích zpravodajských služeb. Velkou hrozbou je pouze podle 18 procent lidí.

Co považují Češi za bezpečnostní hrozbu?
- mezinárodní organizovaný zločin (63 %)
- teroristické skupiny či jednotlivci (53 %)
- uprchlíci (33 %)
- krajně pravicové skupiny (28 %)
- cizinci žijíci v ČR (23 %)
- krajně levicové skupiny (22 %)
- cizí zpravodajské služby (18 %)
Zdroj: CVVM

Více než polovina oslovených vnímá jako velkou hrozbu pro Česko světovou ekonomickou krizi. Více než třetina se obává také surovinové krize.

Lidé považují za větší riziko pro naši republiku přírodní katastrofy nebo epidemie než válku.

Za rok se o čtyři procentní body zvýšil strach z přírodních katastrof a činnosti zpravodajských služeb.

„Výrazně posílil pocit ohrožení ze strany uprchlíků. Ten pocit se za posledních pět, šest, sedm let neustále zvyšuje,“ říká autor výzkumu Milan Tuček z CVVM.

Česká republika se podle něj stala pro řadu uprchlíků cílovou distancí. Dříve byla přestupní stanicí pro ty mířící na Západ, což se projevuje i ve výsledcích výzkumu.

Tereza Chlubná, Vanda Králová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme