Další spor mezi ODS a ČSSD. Kvůli akciím na majitele

Poslankyně a poslanci stihli ve čtvrtek dopoledne jediný bod mimořádné schůze svolané z podnětu ČSSD. Projednali ve druhém čtení návrh sociální demokracie, podle kterého nemá státní energetickou politiku schvalovat vláda, ale sněmovna. Potom po dlouhé debatě k předloze, která počítá se zakázáním anonymních akcií, schůzi přerušili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Návrh z dílny ČSSD a zelených na vydání zákona o zrušení listinných akcií na majitele kritizovali občanští demokraté. Podle nich jde o nic neřešící normu, která mimo jiném omezí svobodu podnikání. To ale důrazně odmítl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Myslím si, že veřejnost má mít právo být informována o tom, kdo vlastní akciové společnosti, zejména v situacích, kdy jsou tyto společnosti přisáty na veřejné rozpočty a inkasují finanční prostředky v rámci veřejných zakázek," řekl Sobotka.

Podle Sobotky návrh neznamená pro nikoho žádné hospodářské nebo ekonomické škody. "Je řada vyspělých i méně vyspělých zemí, které vůbec nemají povolen institut anonymních akcií. A když se podíváte na trendy, které dnes ve světě jsou, tak jsou to spíše trendy, které směřují k omezování počtu společností, které mají netransparentní, tajné vlastnictví," dodal.

Nečas: Anonymní vlastnictví nemá ve veřejných firmách co dělat

S ostrou kritikou k záměru zakázat anonymní akcie vystupovali ve sněmovně poslanci ODS. Častokrát i místopředseda strany Petr Nečas. Podle něj si sociální demokraté v obhajobě svého návrhu často pletou jablka s hruškami.

"Tady přece nikdo nezpochybňuje zavedení principu, že pokud má docházet k transakci s jakýmkoliv prvkem veřejného sektoru, aby byl zaveden princip do naha. To znamená, musí být jasně identifikovatelní vlastníci," podotkl Nečas.

A to nejen pro státní zakázky, veřejné zakázky, ale i pro zakázky, které se týkají firem ve veřejném vlastnictví. "Druhá věc je ale vstupovat do soukromoprávních vztahů mezi dvěma subjekty na trhu. Proč jim máme zakazovat určitou formu vlastnictví? Ano, v některých zemích to je, v některých zemích to není," řekl Nečas.

Podle něj je třeba rozlišit tyto věci ve vztahu k veřejnému sektoru, kde anonymní vlastnictví nemá co dělat. "Na tomto se shodněme, toto prosaďme pro všechny úrovně veřejného sektoru. Jiná věc je, nevstupujme do soukromoprávních vztahů, to je věcí firem, jakou formu vlastnictví vlastní. Prosím toto důsledně oddělujme," dodal místopředseda ODS.

Do vznětlivého jednání o předloze na zrušení anonymních akcií pak vstoupila polední přestávka a předsedající Lubomír Zaorálek z ČSSD tuto v pořadí už čtvrtou mimořádnou schůzi přerušil.

Marián Vojtek, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme