Děkan čelí kritice, že opisoval ve své vědecké práci. Přesto ji obhájil, před podřízenými a nezvykle rychle

  • Děkan Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany Vlastimil Neumann čelí kritice, že opisoval při psaní své habilitační práce. O plagiátorství mluví jeho nadřízení i rektoři dalších dvou univerzit, kteří jeho práci posoudili. Kritizují také její úroveň.
  • Neumannovu práci uznaly komise a vědecká rada fakulty, ve které seděli i jeho podřízení. Navíc v nezvykle krátké době. Děkan veškerou kritiku odmítá. Případ ale ještě bude řešit vědecká rada univerzity.

Původní zpráva Brno (Aktualizováno: 14:45 10. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita obrany

Univerzita obrany | Zdroj: Profimedia

Vědecká rada Univerzity obrany bude prověřovat habilitační řízení děkana Fakulty vojenských technologií Vlastimila Neumanna. Rektorka školy Zuzana Kročová totiž upozorňuje na to, že řízení proběhlo na jeho fakultě před komisí a radou, v nichž seděli jeho podřízení. Habilitace podle ní proběhla nezvykle rychle a vědecká práce, díky níž měl Neumann získat titul docent, nese znaky plagiátu. Děkan Neumann veškerou kritiku odmítá.

Posudkem za miliony staženým z internetu se bude zabývat dozorčí rada pražského dopravního podniku

Číst článek

Rektorka si proto nechala vypracovat stanoviska od dvou nezávislých rektorů – Vojtěcha Petráčka z ČVUT a Milana Pospíšila z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze. Oba rektoři její podezření potvrdili.

„Domnívám se, že v tomto případě je naplněna definice plagiátorství,“ konstatuje ve stanovisku rektor ČVUT Petráček. „Došlo k (téměř) doslovnému kopírování řady stran textu, aniž by byl označen zdroj textu,“ dodává.

„Sice to jsou kousky textu, ale když je tam těch odstavců patnáct, tak za to už trestáme i naše bakaláře a magistry,“ upozorňuje ve svém posouzení rektor VŠCHT Pospíšil. Poukazuje na to, že autor vědeckého textu by měl být schopen popsat poznatky kolegů vlastními slovy, a ne je pouze kopírovat.

„Doslovné přebírání částí textů, bez jakéhokoliv doplnění o další informace, vysvětlení či komentáře je na VŠCHT Praha jednoznačně považováno za plagiátorství,“ dodává. Stanoviska obou rektorů má Radiožurnál a server iROZHLAS.cz k dispozici.

Deset shodných stran

Petráček s Pospíšilem posuzovali habilitační práci děkana Neumanna nazvanou Možnosti zvýšení užitných vlastností balistických ochran. Program na odhalování plagiátů Repozitar.cz v ní totiž nalezl 18 procent textu shodného s texty jiných autorů. Děkan přepisoval hlavně z habilitační práce, kterou už v roce 2017 obhájil jeho podřízený z Fakulty vojenských technologií Zdeněk Pokorný. Radiožurnál obě práce porovnal a našel stejné věty, pasáže i celé odstavce, které dohromady daly zhruba deset stran textu.

Časová osa

  • 16. 11. 2023 – předložení návrhu na zahájení habilitačního řízení
  • 1. 12. 2023 – jmenování habilitační komise
  • 6. 12. 2023 – jmenování oponentů
  • 11. 12. 2023 – byl doručen první posudek
  • 12. 12. 2023 – byl doručen druhý posudek
  • 15. 12. 2023 – byl doručen třetí posudek
  • 19. 12. 2023 – předložení návrhu habilitační komise se závěrem a návrhem pro Vědeckou radu Fakulty vojenských technologií pokračovat v habilitačním řízení (provést tedy habilitační přednášku a obhajobu habilitační práce)
  • 4. 1. 2024 – rozeslána pozvánka členům Vědecké rady Fakulty vojenských technologií před jejím zasedáním

„Vyňal celé texty svého podřízeného a přenesl je do své. Nese to známky plagiátorství, což je ve vědeckém světě bráno jako velmi negativní věc, která je v rozporu s etikou a morálkou vědeckého pracovníka,“ zdůrazňuje rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová.

„Nejsem si vědom, že bych se dopustil plagiátorství,“ reagoval Neumann pro Radiožurnál. „Připouštím, a to není tajemstvím, vycházel jsem z části z práce profesora Pokorného a to je část čistě teoretická, která v podstatě nemění obsah práce,“ řekl. „Ale já mám za to, že pasáže, které jsem přebíral, jsem citoval,“ dodal.

V seznamu použité literatury sice jmenoval Pokorného práci, jak ale Radiožurnál ověřil, přebírané pasáže v textu neoznačoval. „To je samozřejmě špatně,“ řekla rektorka.

‚U nás by to neprošlo‘

V případě Neumannovy habilitační práce přitom nejde jen o shodné pasáže, rektoři Petráček a Pospíšil hodnotili také její kvalitu. A konstatovali, že na jejich školách by neprošla. Rektor ČVUT Petráček upozorňuje na to, že děkanův text nepřináší žádné nové vědecké poznatky, a tudíž nesplňuje požadavky, které by habilitační práce měla mít. Závěr jeho posouzení je jednoznačný: „Neměla by být jako habilitační práce akceptována.“

Podobně ji hodnotí i rektor VŠCHT Pospíšil. V Neumannově práci našel i řadu chyb a také on ji považuje za slabou. „Je nutno konstatovat, bohužel, že se nejedná o práci vysoké odborné kvality, spíše se svojí úrovní jedná o rozsáhlejší studentskou kvalifikační (závěrečnou) práci,“ uzavírá Pospíšil. „U nás by takto zpracovaná habilitační práce neprošla. Není úplně zřejmé, co kolega Neumann vlastními silami do toho vložil, jak to hodnotí, jak to zapadá do celého kontextu,“ dodal pro Radiožurnál.

Kvůli plagiátu zažívá Matovič horké chvíle. Kauza je pro něj nepříjemná, koalicí ale neotřese, míní expert

Číst článek

„Já nevím, jakou mají odbornost páni rektoři, jestli jsou odborníci v oblasti materiálů a pancířů,“ reagoval Neumann na slova Petráčka a Pospíšila. „Ale mou práci posuzovali nezávislí lidé znalí oboru, tři nezávislí oponenti, habilitační komise a třicet členů vědecké rady,“ řekl děkan.

Střet zájmů?

Jenže právě v tom je podle rektorky Kročové další potíž. Habilitační řízení se totiž odehrálo na fakultě, kterou vede. Mezi členy habilitační komise i vědecké rady, které Neumannovu habilitaci posuzovaly a nakonec i uznaly, byli lidé z jeho fakulty. Členy vědecké rady navíc děkan jmenoval a sám je i předsedou.

Rektorka Univerzity obrany Kročová proto mluví o podezření ze střetu zájmů. „Vyplývá z postavení habilitanta ve funkci děkana fakulty, na které řízení probíhalo,“ řekla Kročová.

Rektorka 22. ledna Neumannovo habilitační řízení přerušila. Obnovila ho 8. února, když Neumann dodal čestné prohlášení, že jako předseda vědecké rady nebude při tajném hlasování rozhodovat sám o sobě. A vědecká rada s etickou komisí rozhodly, že děkan ve střetu zájmu není.

Jsem zloděj, prohlásil Igor Matovič. Tak vypadá slovenská plagiátorská republika

Číst článek

Kvůli možným střetům zájmů škola loni v prosinci přijala opatření, které mimo jiné doporučuje, aby pracovníci univerzity v takových situacích raději obhajovali své práce na jiných školách.

Neumann ale říká, že svou žádost o habilitaci podal ještě předtím, než toto opatření začalo platit. „Vnitřní předpisy univerzity toto umožňují, takže tam nevidím problém,“ odpověděl na dotaz Radiožurnálu, proč se o docenturu neucházel na jiné škole.

Habilitační komisi shodné pasáže v Neumannově práci nevadily a rozhodla, že děkan všechny podmínky splnil. „Podobnost nepřesahuje únosnou míru a všechny podobné úseky textu byly řádně citovány, uchazeč se tedy nedopustil plagiátorství,“ stojí v zápisu, který má Radiožurnál k dispozici. Komise doporučila vědecké radě, aby navrhla jmenovat děkana docentem. Což rada následně udělala.

Nezvyklé rychlé řízení

Rektorka Kročová ale také upozorňuje na to, že celé habilitační řízení proběhlo nezvykle rychle. Začalo 16. listopadu 2023. 6. prosince byli jmenovaní tři oponenti, kteří během pouhých devíti dnů postupně doručili své posudky. Všechny tři byly kladné. Již 19. prosince komise navrhla Neumannovu habilitaci, o které měla vědecká rada rozhodnout ve druhé půlce ledna.

Mornštajnová ‚jen nerada‘ prozradila inspiraci pro novou knihu. Příběh Toy Box o zneužívání prý neznala

Číst článek

„Jedná se o velmi rychlý sled jednotlivých úkonů, který nebývá v jiných případech běžný,“ komentuje to rektorka Kročová. „Průměrná délka habilitačního řízení na Univerzitě obrany je osm měsíců. V případě děkana Neumanna se jednalo o zhruba devět týdnů včetně vánočních svátků,“ říká rektorka.

Rektorka Kročová v této souvislosti zmiňuje důležitou událost v životě univerzity. A tou je volba nového rektora. Neumann měl podle Kročové o kandidaturu zájem. Jenže rektorem se může stát pouze ten, kdo má minimálně titul docent. Neumann proto potřeboval úspěšně projít habilitačním řízením nejpozději do konce února, kdy původně končil termín pro podání přihlášek k volbě rektora.

Jenže když rektorka Kročová děkanovo habilitační řízení přerušila, Neumann lednový termín zasedání vědecké rady nestihl. Její další jednání se konalo až 21. března. „Celý ten proces ve mně budí dojem, že ta habilitace byla účelově udělaná proto, aby rychle splnil podmínky a mohl kandidovat,“ říká rektorka Kročová.

Zpěvák Sheeran vyhrál další soud kvůli plagiátorství. Soud rozhodl, že nevykradl píseň z roku 1973

Číst článek

„Já jsem nikdy neřekl, že kandiduji na rektora. Řekl jsem jen, že v případě, abych nepředjímal událostem, že projdu habilitačním řízením a budu osloven, tak to budu zvažovat. Já jsem to nepotvrdil, ani nevyloučil,“ řekl Neumann.

Akademický senát univerzity nakonec posunul podávání přihlášek na 12. dubna a samotnou volbu až na 24. dubna. Proč, na to předseda senátu Jan Kohout neodpověděl. Mobil ani pevnou linku nebral a na dotazy zaslané v SMS nereagoval.

Po zveřejnění článku se Kohout ozval s tím, že služební mobil, na který mu redaktor volal a poslal dotaz, „před více než třemi roky odevzdal“. Dodatečnou žádost o rozhovor ale odmítl. „Ztratil jsem ve vás důvěru,“ řekl.

Později ale poslal další e-mail, ve kterém potvrdil, že Akademický senát posunul volbu rektora kvůli děkanovi Neumannovi. „Bezprecedentní přerušení habilitačního řízení děkana Neumanna paní rektorkou chápala malá část akademické obce jako potenciální snahu připravit děkana Neumanna o možnost kandidovat na rektora. Po delší diskusi akademický senát rozhodl o posunutí termínu volby rektora, aby se toto podezření vyloučilo. Bohužel paní rektorka svým dalším postupem uvedené podezření v plné šíři potvrdila,“ napsal Kohout.

Kandidáti na rektora jsou nakonec dva. Není mezi nimi Kročová, která už svou funkci obhajovat nebude, ale ani Neumann. Rektorka ho totiž docentem stále nejmenovala a pochybnosti kolem jeho práce nechá ještě prověřit. „Podám námitky na vědeckou radu Univerzity obrany,“ řekla Kročová. Jednání proběhne v květnu a bude se na ní řešit i děkanovo údajné plagiátorství.

Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme