Dobrá zkušenost, ale i zbytečnost. Tak hodnotí Studentské volby sami žáci

Přes 180 středních škol z celé republiky se dnes zapojilo do Studentských voleb. Zatímco někteří studenti považují projekt za dobrou zkušenost, která je připraví na regulérní volby, jiní jej považují za zbytečný, protože se o politické dění zatím nezajímají. Samotní učitelé si celou akci pochvalují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentské volby 2012 v Kladně

Studentské volby 2012 v Kladně | Foto: Jana Káninská

Středoškoláci ve Studentských volbách nanečisto volí svá krajská zastupitelstva. Na volebních lístcích mají stejné politické strany, jaké v jejich regionu opravdu kandidují v říjnových krajských volbách.

K urnám se vydali i žáci Střední odborné školy ve Stěžerách v Královéhradeckém kraji, a to s dost rozdílnými pocity a názory. „Nevím o tom nic, zatím mě to nezajímá. Třeba žádný z nás tu stranu ani nezná a volí jenom podle toho názvu, to mi přijde trochu nesmyslné,“ říká 18letá studentka Katka. Na podzim by přitom mohla hlasovat i v opravdových krajských volbách.

I když jí i spolužákům vyučující princip celého projektu vysvětlili, studentské volby Katku nezaujaly: „Připadá mi to neobjektivní. Nevím, jak to dělali ostatní, já jsem prostě nevěděla.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ondřej Vaňura se ptal studentů i učitelů na jejich názor na Studentské volby

Mezi středoškoláky jsou ale i tací, kteří vše berou zodpovědně a hlasovat nanečisto jim připadá jako dobrý nápad. Jednou z takových je třeba Eliška Luňáková: „Vždycky budeme volit a budeme musit volit. Měli bychom se toho zúčastňovat.“

Student Daniel zase letošní hlasování bere jako generálku na říjnové krajské volby, kdy k opravdovým volbám půjde poprvé v životě. „Sledoval jsem tu kandidátku, hlavně tedy na těch reklamách, co jsou všude, ale koukal jsem i na internet, jaké strany kandidují,“ říká.

Učitelé si projekt pochvalují

Celkem na stěžerské střední odborné škole svůj hlas odevzdalo 170 studentů. Učitelé v sousedním Pardubickém kraji si celý projekt pochvalují.

„Jsou samozřejmě na druhé straně studenti, které to vůbec nezajímá. Myslím si, že to je stejné jako v celé populaci,“ komentuje zájem dnešní mladé generace o dění ve společnosti učitelka společenských věd Barbora Suchánková a dodává:

„Tenhle projekt vlastně umožní studentům vyzkoušet si volební systém, ten základ demokracie. Aby si uvědomili, že oni jsou ti, kdo budou rozhodovat o tom, jak bude jejich region vlastně vypadat.“

Volby mají doplnit občanskou výchovu

Ředitel gymnázia Mozartova Marek Výborný si myslí, že Studentské volby jsou vhodným doplňkem občanské výchovy. „Je to skvělá možnost, jak podpořit občanskou angažovanost žáků a studentů a jejich vědomí společenské odpovědnosti za dění kolem nich,“ tvrdí.

Předloni zafungoval tento projekt jako politická rozbuška před parlamentními volbami. Vedení gymnázia to ale neodradilo a studentům poskytlo potřebné zázemí.

„Je potřeba si uvědomit, že celý ten projekt nesměřuje ke zjišťování preferencí našich žáků a studentů,“ dodává Výborný.

Ondřej Vaňura, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme