Česko kvůli dotaci dostalo pokutu za Babišův střet. Agrofert ji nechce vrátit, řešit ji bude ministr Nekula

Firma Schrom Farms z holdingu Agrofert nechce vrátit dotaci zhruba 1,6 milionu korun, na kterou neměla nárok kvůli střetu zájmů expremiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO). Proti rozhodnutí se odvolala a to teď bude řešit ministerstvo zemědělství. Serveru iROZHLAS.cz to sdělila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který peníze po společnosti požaduje zpět. Evropská komise peníze neproplatí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Agrofertu v Praze 4.

Budova Agrofertu v Praze 4. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Fond začal dotaci vymáhat na začátku září, konkrétně 9. září. „Proti tomuto rozhodnutí se Schrom Farms dne 24. listopadu 2022 odvolal,“ uvedla na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí fondu Luďka Raimondová.

Sankce přes 82 milionů: Brusel vystavil Česku pokutu za chyby v zemědělských dotacích i Babišův střet zájmů

Číst článek

Dotaci, která měla být spolufinancovaná z unijních peněz, odmítla proplatit Evropská komise. Spadá totiž do období vládního angažmá Andreje Babiše (ANO), a proto podle Bruselu porušuje českou i unijní legislativu ke střetu zájmů. Kvůli tomu a dalším pochybením komise Česku vystavila pokutu přesahující 82 milionů korun. Můžete si o tom přečíst ZDE.

Část z pokuty tvoří právě dotace pro Schrom Farms. Jedná se o jedinou „problémovou“ dotaci. Státní zemědělský fond totiž poté, co v Česku proběhla evropská auditní mise prověřující střet zájmů, preventivně veškeré projekty dceřinek Agrofertu pozastavil. S výjimkou této jediné.

Odvolání k ministerstvu

Podle Agrofertu ale bylo s dotací vše v pořádku. „Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s dotačními pravidly a podle zákona,“ řekl pro iROZHLAS.cz jeho mluvčí Pavel Heřmanský.

Odvolání zástupců Schrom Farms bude teď řešit ministerstvo zemědělství vedené lidoveckým ministrem Zdeňkem Nekulou, jak popsala mluvčí fondu Raimondová. To by o něm mohlo rozhodovat i dva měsíce.

Odvolání dceřinky budou nyní řešit úředníci ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na rozhodnutí o odvolání má obecně ministerstvo zemědělství standardní lhůtu podle § 71 správního řádu, to znamená 30 dnů, případně 60, pokud jde o zvlášť složitý případ,“ vysvětlil jeho mluvčí Vojtěch Bílý. Dodal, že samotné odvolání ale ještě úřad neobdržel.

Pokud by Nekulův resort Agrofertu nevyhověl, spor o dotaci může skončit i u soudu. Jestli je ale koncern patřící do svěřenských fondů Andreje Babiše připravený se soudit, nechtěl mluvčí Heřmanský říci. „O probíhajícím řízení nespekulujeme, ani jej nebudeme komentovat,“ uvedl pouze.

Modernizace farmy

Dceřinka koncernu použila peníze na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku. Farma, která produkuje až šest milionů násadových vajec ročně, investovala do moderní technologie více než 7,7 milionu korun. O dotaci poté požádala Státní zemědělský fond, šlo o bezmála 1,6 milionu korun. Zhruba polovinu (31 tisíc eur) měl tvořit příspěvek z Bruselu.

Moderní farma a žaloba. Co víme o dotaci, kvůli níž Brusel pokutoval české úřady za Babišův střet

Číst článek

Minulá vláda pod Babišovým vedením kvůli tomu, že Evropská komise odmítla dotaci proplatit, Brusel zažalovala. Tehdy ale ještě nebyl audit ke střetu zájmů ukončený a podle soudu tak nebylo jisté, zda peníze od komise Česko dostane. Stížnost proto tehdy pozastavilo. Více si můžete přečíst ZDE.

Kabinet Petra Fialy (ODS) měl ale od počátku k Babišově střetu odmítavý postoj a několikrát avizoval, že se kvůli němu nehodlá před unijním tribunálem soudit. Letos v září proto žalobu stáhl, jak informoval server iROZHLAS.cz.

Státní zemědělský intervenční fond musí vedle zhruba 1,6 milionu korun pro farmu vyřešit zhruba třicítku dalších dotací pro firmy z koncernu Agrofert. Ty byly kvůli auditu už před lety pozastaveny v různých fázích schvalovacího a administračního procesu.

Dohromady jde o projekty za více než půl miliardy korun, které měla Evropská unie podpořit asi 200 miliony korun.

Audit ke střetu zájmů proběhl na českých úřadech na začátku roku 2019. Unijní auditoři se zaměřili na dotace pro Agrofert, které koncern čerpal v době Babišova vládního angažmá. Kontroloři došli k závěru, že tehdejší premiér byl v době, kdy seděl ve vládě, ve střetu a koncern tak neměl na řadu dotací nárok.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme