OBRAZEM: Nad Prahou se vznesly vrtulníky s trikolorou. Česko si připomnělo konec války v Evropě

Politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem, vojáci a další lidé si v neděli připomněli v Praze u Národního památníku na Vítkově 77. výročí konce druhé světové války v Evropě. Na tradiční kladení věnců u hrobu Neznámého vojína se přišli podívat také například váleční veteráni. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 kapitulovalo, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Fotočlánek Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejdřív na prostranství u památníku nastoupil premiér Petr Fiala z ODS a předsedové obou komor parlamentu Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 a Miloš Vystrčil z ODS. Nastoupené ozbrojené jednotky přivítala i ministryně obrany Jana Černochová z ODS.

Před 77 lety v Evropě skončila druhá světová válka. Prahu ovládla euforie, boje ale měly i temnou stranu

Číst článek

Následně vojáci přinesli historické prapory a vojáky slovy nazdar přivítal i prezident Miloš Zeman. Zazněla státní hymna a vojáci přinesli věnce, které pak jednotliví politici a zástupci spolků položili ke hrobu neznámého vojína.

Na Vítkově věnce spolu se Zemanem položili k památníku předsedové Senátu a Sněmovny Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová, premiér Petr Fiala, ministryně obrany Jana Černochová spolu s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou, pražský primátor Zdeněk Hřib a kardinál Dominik Duka. Památku padlých uctili položením věnců také zástupci spolků a válečných veteránů.

Vzpomínková akce se po dvou letech provázených protikoronavirovými omezeními konala v obvyklé podobě. Předloni politici přicházeli k hrobu Neznámého vojína v pravidelných intervalech individuálně tak, aby se nepotkali.

Loni byla pieta bez účasti veřejnosti a všichni účastníci včetně vojáků měli nasazené respirátory. Pietní akty související s výročím ukončení války se v neděli konají na několika místech nejen v Praze, ale i v dalších českých městech.

Den vítězství. 77. výročí ukončení druhé světové války. Národní 🇨🇿 památník na Vítkově.

11:00 – 08. 05. 2022

5 51

Kolem druhé hodiny odpolední uctí na pražských Olšanských hřbitovech premiér Petr Fiala, zástupci Parlamentu, armády, Prahy a Československé obce legionářské památku padlých ukrajinských vojáků Rudé armády a oběti Pražského povstání.

Gestapák nám řekl, že jestli nás tu ještě potká, půjdeme do plynu, vzpomíná Alena Popperová

Číst článek

Aktu se tam zúčastní i Ukrajinky, které opustily Ukrajinu kvůli invazi Ruska a v Praze našly dočasné přístřeší.

Před pietním aktem přinesli vojáci na nádvoří u památníku historické armádní prapory, zazněla státní hymna a husitský chorál Ktož sú boží bojovníci. Během kladení věnců proletěla nad Prahou pětice vojenských letounů a tři armádní vrtulníky, které na obloze vytvořily trikoloru v národních barvách. Přítomní drželi minutu ticha. Vojáci také vypálili čestnou salvu.

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším válečným střetnutím. Češi bojovali proti německým nacistům na západní i na východní frontě.

Daniela Tollingerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme